Eesti uudised

Täiendatud 19.56. 

Tartu ülikool tühistas Anastassia Kovalenko magistridiplomid (19)

Hindrek Pärg, 29. aprill 2019 17:37
Anastassia KovalenkoFoto: Teet Malsroos
Tartu ülikooli juhtkond otsustas tühistada Anastassia Kovalenko magistridiplomid õigus- ja majandusteaduskonnas. 

Märtsis lõpetas Kovalenko lõputööde ülevaatamise ülikooli moodustatud komisjon, mis tunnistas mõlemad sotsiaaldemokraadist poliitiku diplomitööd plagiaadiks. 

"Mõlemas magistritöös esines läbivalt liiga palju eksimusi viitamisreeglite vastu. Viitamiseeskirjade rikkumine on ulatuslik, kohati tervete lõikude ja lehekülgede kaupa," kommenteeris ülikooli kommunikatsioonijuht Kristiina Kurm toona. 

Komisjoni otsusega tutvus seejärel ülikooli juhtkond, kes võttis esmaspäevaks vastu otsuse Kovalenko magistritööd kehtetuks tunnistada ning seega jäi naine ilma ka mõlemast magistrikraadist. 

Samal teemal

Kurm kinnitas ka täna Õhtulehele, et otsuse taga oli akadeemiline petturlus. "Lõputööd ei vastanud liiga suures mahus headele akadeemilistele tavadele," sõnas Kurm. 

Tema sõnul süvenes juhtkond komisjoni otsusesse, räägiti ja kaaluti erinevaid võimalusi, mida ülikool teha saab ning millised on erinevate otsuste tagajärjed. Samuti anti Kovalenkole võimalus selgitada ja kommenteerida enda diplomitöid, kuid mida poliitik enda kaitseks väitis, ei osanud Kurm öelda. 

Ülikooli kommunikatsioonijuhi sõnul saab Kovalenko magistridiplomid tagasi juhul, kui esitab uued diplomitööd. Selleks peab ta tingimustes kokku leppima õigus- ja majandusteaduskonnaga eraldi. "Ta peab tegema uued tööd ning uuesti läbima terve magistritöö kirjutamise protsessi," ütles Kurm.  

Kovalenko kommenteeris ülikooli sammu sotsiaalmeedias ning sõnas, et kuigi austab otsust, peab seda väga karmiks. "Nagu olen juba varasemalt maininud, pole ma esitanud kellegi teise tööd enda nime all, vaid eksinud viitamisreeglite vastu. Kusjuures eksinud viisil, mida lisaks minule ei ole märganud ei juhendaja, retsensent, komisjon ega spetsiaalne plagiaadidetektor. Aga, nagu öeldud, ma austan ülikooli otsust," kirjutas naine. 

Ta jätkas: "Kui ülikool otsustas minu näol nii karmikäelise pretsedendi loomise kasuks, siis loodan siiralt, et sellest tõuseb tuntav ja oluliselt laiem kasu. 
Ma siiralt usun, et teadliku pettuse teed minejaid on tegelikult üksikuid ning valdav enamus õpib ülikoolis samal põhjusel, nagu ma ise – selleks, et saada hea haridus. Seda enam on oluline turvatunne, et juba homme ei oleks löögi all sajad või isegi tuhanded eilsed, tänased või homsed tööd ja nende autorid." 

Kovalenko käis õhtul ka ERR-i saates „Ringvaade” , kus rääkis suuresti sama juttu, mida varem. Ta nentis fakti, et kaks aastat tagasi sobis lõputöö nii juhendajale, komisjonile kui ka retsensendile ning oli nõus kõik parandused sisse viima. Ta kinnitas, et kavatseb nüüd võimalikult kiiresti tööd ära teha ning on juba rääkinud ka teaduskondadega, kes on nõus talle vastu tulema.

„Ma oleksin pidanud viitama rohkem ja läbivalt. Olen tõlkinud sadade lehekülgede kaupa ja mul on viited olemas. Küsimus on selles, kui palju tihedamini oleksin pidanud viitama,” rääkis Kovalenko „Ringvaate” otsestuudios. „Kui niimoodi ette heita, siis teisi töid ette võttes näeme, et on vähe täiuslikke teoseid, milles on valesti tsiteeritud. Me ei peaks liikuma sinna, et kõik hakkavad mõtlema, mida nad kümme aastat tagasi kirjutasid,” lisas ta.

Kovalenkole valmistas ka meelehärmi, et tema ja parteikaaslase Rainer Vakra juhtumid pannakse ühte patta. „Mul on empiiriline anlüüs ise tehtud. Minu puhul võime rääkida mõnest viitest, aga kahjuks on see poliitika. See on nagu spordis, kus sa kunagi tea, mis finišijoonel juhtub,” ning lisas, et teema välja tulles oli tal raske.

„Tegu on põhimõttelise olukorraga, sest tean, kui palju ma lõputöösse ise panustasin,” ütles Kovalenko.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee