Poliitika

Täiendatud 16.31

UUED TUULED: kuhu kadusid riigikogust Euroopa Liidu lipud? (113)

Juhan Mellik, 29. aprill 2019 16:01
Eesti lipud riigikogu Valges saalis.Foto: Arno Saar
Kõige muu kõrval kütavad riigikogus kirgi ka kosmeetilised küsimused: varem Valget saali ehtinud Euroopa Liidu lipud viidi välja, nende koha hõivavad ainuüksi vaid sinimustvalged trikoloorid. Miks ja kelle käsul ümberkorraldus tehti?

„Riigikogu Valgest saalist on kadunud Eesti lippudega kõrvuti seisnud Euroopa Liidu lipud. Kuuldavasti viidi lipud ära EKRE liikmest Riigikogu esimehe korraldusel,” kirjutab Facebookis endine peaminister, reformierakondlane Taavi Rõivas. „Kas tõesti ettevalmistused referendumiks EL liikmelisuse üle?”

Täpselt sama teema kohta uuris Rõivas täna hommikul ka riigikogus koha peal. Rahvakogu tänasest stenogrammist selgub, et esimees Henn Põlluaas ei soovinud küsimusele vastata. „Aitäh! See ei ole protseduuriline küsimus. Lähme oma päevakorraga edasi,” ei pühendanud Põlluaas Rõiva küsimusele tähelepanu.

„Ma ei ole andud korraldust, et Euroopa Liidu lipud ära koristada, see on teie väljamõeldis,” sõnab riigikogu esimees, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda esindav Henn Põlluaas. „Ütlesin vaid, et vahetada Eesti lipud nende asemele tagasi.”

Henn Põlluaas. Foto: Martin Ahven

Põlluaas selgitab, et sinimustvalged plagud on ehtinud riigikogu Valget saali juba 27 aastat. „Kui Eesti oli (tunamullu) eesistuja Euroopa Liidus, pandi sinna üles ka ühenduse lipud,” räägib ta. „Nüüd on see vastutusrikas aeg meil möödas. Eelmisel nädalal tähistasime meie riigikogu ja parlamentarismi sajandat aastapäeva ning selleks puhuks panime Eesti lipud sinna tagasi.”

Riigikogu esimees ütleb, et säärase on tavaline ja täiesti normaalne tava: kui toimuvad kõrged Euroopa Liidu üritused või tulevad külalised välisriikidest, siis pannakse välja ka nende lipud. „Aga tavaajal lehvivad Eesti parlamendis Eesti Vabariigi lipud, nii nagu igal pool kombeks,” lausub Põlluaas.

Küll andis Riigikogus kiire vastuse Põlluaasa parteikaaslane Jaak Madison:„Kiire vastus härra Rõivasele, et enne 2017. aastat olid seal neli Eesti lippu ainult, teile mälu värskenduseks. Aitäh!”

Oma Facebooki kontol võttis teemal sõna ka väliskomisjoni liige, reformierakondlane Marko Mihkelson.

Marko Mihkelson. Foto: Teet Malsroos

„Riigikogu esimehel Henn Põlluaasal ei jätkunud täna julgust täiskogule tunnistada, et andis ainuisikuliselt eelmisel nädalal korralduse kõrvaldada Euroopa Liidu lipud Riigikogu Valgest saalist. Need on seal kõrvuti kahe Eesti rahvuslipuga olnud viimased aastad. Kas see ongi demokraatia EKRE moodi? Kena "kingitus" riigi teiselt persoonilt Eesti Euroopa Liiduga ühinemise 15. aastapäeva eelõhtul,” kirjutas Mihkelson.