Foto: Robin Roots
Toimetasid Marvel Riik, Gerly Mägi 29. aprill 2019 14:38
Peaminister Jüri Ratas palus EKRE juhtidelt täna hommikul Marti Kuusiku väljavahetamist ministri kohalt, kuna levivad kuuldused Kuusiku vägivaldusest koduseinte vahel.

Jüri Ratas ütles riigikogu istungil Õhtulehele, et küsis täna hommikul Kuusikult, kas tema peres on olnud lähisuhtevägivalda. Kuusiku vastus oli, et pole olnud. "Lähisuhtevägivalt on selle sajandi kõige olulisem kuriteo liik. See on hiiliv kuriteo liik, mida tihti me ühiskonnas millegipärast väga ei menetle, sest asjaosalised ei anna sellest piisavat infot ühel, teisel või kolmandal põhjusel. Ma ütlesin, et kui sellist asja on olnud, siis selle inimese koht ei saa olla Vabariigi Valitsuses," rääkis Ratas, ent lükkas ümber väite nagu oleks ta palunud EKRE-l Kuusik välja vahetada.

ERR-i küsimusele, miks ta Kuusiku ja EKRE juhid välja kutsus ja perevägivalla kohta aru päris, vastas Ratas, et sellekohane info on juba alates eelmisest neljapäevast Eesti meediaväljaannete toimetustes ringelnud. Ratas lisas, et Marti Kuusik annab ametivande ja temast saab valitsuse minister.

Õhtulehele teadaolevalt ei ole Kuusiku kohta politseisse ühtegi koduvägivalla kaebust või teadet esitatud. Seda kinnitab politsei- ja piirivalveameti kommunikatsiooninõunik Martin Luige. Küll aga toimus tõesti hommikupoolikul Helme, Kuusiku ja Ratase kohtumine. Ratas ei nõudnud Kuusiku väljavahetamist, küll aga andis sellest delikaatselt mõista. 

Presidendi käitumine häiris Kuusikut

Kuusik ise lükkas aga kõik kuuldused ümber:  "Loomulikult, absoluutselt (eitan)!"

"Kogume kokku selle informatsiooni, mida ma üldse teada saan, siis saan hakata midagi arvama. Ma ju ei tea… Praegu on tulnud väga üldsõnalised väited jubedatest tegudest, milles ma ennast absoluutselt osalisena ei näe," ütles ta riigikogus pärast ametivande andmist.

Selleks hetkeks, kui ministrid ühekaupa presidendi silme ette ametivannet läksid andma, oli riigipea juba kuulnud Kuusiku võimalikust perevägivallast. Kui kätte jõudis Kuusiku kord minna allkirja andma, kõndis president Kersti Kaljulaid saalist välja ning naases järgmise ministri vande ajaks.

"Ma arvan, et see päris korrektne siiski pole," kommenteeris Kuusik presidendi käitumist. "Eesti Vabariigis mõistab ikkagi kohus inimese süüdi. Kui oleks juhtum, kui ma oleks midagi halba teinud, siis loomulikult oleks selliseks süüdimõistmiseks õigust, aga ette inimesi süüdi mõista mingisuguse portaali uudise peale on üle paisatud," on värske minister häiritud.

Kuusik rõhutas, et tema pereelu pole olnud kõige traditsioonilisem, kuna on ühe naisega kaks korda abiellunud ja lahutanud. "Aga ma rõhutan, et ikkagi ka kaks korda abiellunud ehk see näitab pigem teatavat järjepidavust ning püüdu kogu perekondlikku mängu uuesti üles ehitada ja kokku õmmelda," sõnas ta. "Olen jätkuvalt seda meelt, et kõige õigem asi on perekond, ema, isa, lapsed, korralik harmooniline ja üksmeelne pereelu. Olen seda kogu aeg taotlenud. Tõusude ja mõõnadega, kõik me oleme inimesed, mina samamoodi, aga ma ei ole mingi vägivaldne koll, naistepeksja."

Poliitik kinnitas "Ringvaates", et tema naine küll murdis käeluu, kuid seda hoopis muul põhjusel. "Jah, tal oli õnnetus, mille tagajärjel käeluu murdus. Inimene kukkus oma koduhoovis," kinnitab ta. "Kuidas kukutakse talvel? Ma arvan, et inimene kaotas tasakaalu ja kukkus. Kõik. Minu reaktsiooni ei saanud olla, sest mina ei viibinud kohapeal. Ta pidi lihtsalt endaga toimetama."

"Kui lähen mingile eesmärgile, siis saan asjad tehtud. Võib-olla ongi see suurim põhjus, miks tahetakse mind töötegevustest eemale juhtida. Ma ei saa alluda lihtlabasele infooperatsioonile," lisas ta saates. "Tagasi astuda on võimalik ainult juhul, kui oleksin süüdi, aga mul ei ole võimalik tagasi astuda selle asja eest, milles ma süüdi ei ole."

Poliitik ei soovinud spekuleerida, kes tema kohta on sellised jutud liikvele lasknud: "Loomulikult on mul omad kahtlused, aga avaldan need siis, kui on õige aeg ja on vaja."

Kuusik lubas, et tema ministrikarjäär skandaalide tõttu ei rauge: "Täna kuulsin, et ajakirjanike seas on seatud kihlvedu, et kas ma kukun enne, kui Repinski kukkus. Tahaksin öelda neile kõikidele „heasoovijatele“, et minus ilmselt jätkub jonni kauemaks. Ma teen oma tööd, lähen oma tööd tegema ja ma loodan, et saan nüüd sellega lõpuks tegelema hakata."

EKRE juht Mart Helme ei hakanud parteikaaslase ümber toimuval pikemalt peatuma: "Mingit süüdistuste laviini ei ole. Need süüdistuste laviinid, nagu te isegi näete, on välja mõeldud, sest ei tema abikaasa ega tema ise ei kinnita seda, et mingisugused süüdistused oleksid kunagi aset leidnud."

Joobes sõit ja kiiruse ületamine

Pärast ministrikandidaadiks saamist on Kuusiku ümber levinud igasugu pahelisi uudiseid. Kuusik tunnistas, et puhus parlamendivalimiste järgsel hommikul autoroolis politsei alkomeetri ''punaseks''. Mehel tuvastati minimaalselt 0,2promilline joove. Samuti ületas ta autoga lubatud sõidukiirust. Sõiduki kiiruseks mõõdeti 74 km/h kohas, kus lubatud kiirus on 50 km/h. 

Peaminister Jüri Ratas oli juhtunust kuuldes häiritud, kuid ei näinud siis veel põhjust Kuusiku ametist tagandamiseks.

"Marti Kuusik on oma tegu kahetsenud ja teinud juhtunust vajalikud järeldused. Samuti on Politsei- ja Piirivalveamet tema suhtes algatatud väärteomenetluse lõpetanud. Neil põhjustel ei taotle ma Eesti Konservatiivselt Rahvaerakonnalt uue ministrikandidaadi esitamist," ütles peaminister toona.

Kuusik ise palus mõistvat suhtumist ja ütles, et tema kvaliteedid ministri ametis tulenevad põhiliselt tema võimest käituda ministrina. „Aga et tõmmata ühiskondlikku võllarattasse või seada häbiposti, see ka nagu päris lahendus ei ole,“ ütles ta ja palus võimalust ministrina oma rolli integreeruda.