Maailm

PINGETE JAHUTAMISEKS: Uus-Meremaa vanglad hankisid miljoni dollari eest jääjookide automaate (1)

Toimetas Aare Kartau, 29. aprill 2019 11:39
Jääjoogid olid kuumuse vastu efektiivsemad kui jahe vesi.Foto: PantherMedia/Scanpix
Uus-Meremaa vanglate osakonda kritiseeritakse jääjookide masinate hankimise tõttu, mis läks maksma enam kui miljon Uus-Meremaa dollarit. Joogiautomaadid paigaldati, et kuumalaine ajal pingeid vähendada, teatab The Guardian.

Vanglate osakonna väitel tõstis kinnipeetavate arvu suurenemine võimalust vägivaldseteks intsidentideks kuumal ajal. Et tunded üle ei keeks, võeti kasutusele meetmed, mis rahuldaksid nii personali kui vahialuseid. Suhkrused jääkülmad joogid olid kinnipidamisasutuses 2017/18 aasta rekordkuumal suvel palju efektiivsem kui külm vesi, väitis osakond. Jahutamiseks pakuti ka niiskeid näorätikuid ja isiklikke ventilaatoreid.

Uus-Meremaa Rahvuspartei juht Simon Bridges nägi jääjookide masinates aga vastutustundlikku käitumist ning maksumaksja raha tuulde lennutamist. „Selline raiskamine näitab, et valitsus ei peaks näiteks kiivisid maksustama, sest selgelt ei saa nad aru, kuidas kulutada maksudest saadavat raha," suunas Bridges valitsuse poole kriitikanooli. Vastutav parandusasutuste ametnik Neil Beales väitis, et jääjookide masinate projekt oli õnnestumine, sest ka 2018/19 suvel pole kuuma konditsiooni kiuste olnud ühtegi suuremat probleemi kinnipeetavate ja valvurite vahel.

Sotsiaalmeedias leiti, et hiljuti avalikustatud kõrge hinnalipik jääjookide automaatide eest oli liiga kõrge, ning seda raha oleks saanud mõislikumalt kasutada. Paljud märkasid probleeme ka suhkrurikaste jookide ebatervislikkuses. Siiski oli ka neid, kes leidsid, et kui jääjoogid valvurite rasket tööd kergemaks teevad, siis on see projekt seda väärt.