Lugejakiri

Kiri | Kui palju maksab sünkroonala vahetus? (10)

Anto Raukas, Eesti Omanike Keskliidu volikogu esimees, 28. aprill 2019 18:51
Foto: Alar Truu
Elekter on meile kõigile vajalik. Sellest, milline on riigi elektrienergiaga varustamine, sõltub nii toodete ja teenuste kvaliteet kui ka kogu riigi toimimine ja areng, samuti riigi julgeolek ja inimeste heaolu. Me oleme elektrivõrgu Elering juhi Taavi Veskimäe suust korduvalt kuulnud, et elekter on Eestis liiga odav, kuid juba praegu tekitavad elektriarved inimestele muret ning olukord liigub kiiresti halvemuse suunas.

Seda silmas pidades arutas üle 60 000 koduomanikku ühendava Eesti Omanike Keskliidu volikogu oma hiljutisel istungil elektrituru võimalikku olukorda pärast Eesti lahkumist Balti riikide, Valgevene ja Venemaa IPS/UPS sünkroonala ühendusest BRELL ning liitumist Mandri-Euroopa UCTE sünkroonalaga.

Pärast põhjalikku analüüsi otsustati, et asjast tuleb informeerida peaministrit ja oodata temalt veenvat selgitust, sest paljud põhimõttelised küsimused on avalikkusele ebaselged või on elanikele antud koguni teadlikult ebaõiget teavet. Teatavasti Euroopa Liit on energeetiliste ressursside poolest vaene ja enamus Euroopa riike kasutab elektrit rohkem kui ise toodab.

Üle poole Euroopa Liidule vajalikust energiast pärineb liitu mittekuuluvatest riikidest ja puudub selgus, kuidas energia defitsiiti Euroopas kavatsetakse tulevikus katta. Eesti elektrisüsteemi senisest idasuunalisest paralleeltööst loobumise põhjendus vajab korralikku majanduslikku, tehnilist ja poliitilist riskianalüüsi, mida aga pole tehtud. Sünkroonala vahetus peab tõstma elektrienergia varustuskindlust ja mitte põhjustama lõpptarbija hinnatõusu. Seda aga ei garanteerita.

Omanike veelgi suurem mure on kahanev tootmisvõimsus, mis lähitulevikus ei kata tarbimist. Euroopa Liidu energeetiline julgeolek on kesine, sest puudub tarnijate stabiilsus ja paljusus, energiaallikate mitmekesisus ja impordist sõltumatus. Sellise olukorra tulemusel tekkivad paratamatult elektrisüsteemi avariid. Peale Venemaa pole elektrit kuskilt osta, sest kõik meie naaberriigid peale Rootsi on energianäljas ning tarbivad elektrit rohkem kui toodavad. Seetõttu on imekspandav, kui kergekäeliselt kavandatakse elektriühendused ida suunas läbi lõigata.

Sünkroonpiirkonna vahetus eeldab uute tugevate stabiilsete vooluühenduste rajamist ja see pole odav. Peaministrile saadetud kirjas ootab Eesti Omanike Keskliit küsimustele selget vastust koos rahaliste kulude lahtiharutamisega, näidates selles Eesti maksumaksja osa.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee