Eesti uudised

GALERII | Eestis on ülimalt tuleohtlik aeg! Pärnu- ja Viljandimaal põles suur metsamaa (7)

Toimetas Gerly Mägi, 28. aprill 2019 18:44
Metsapõleng ViljandimaalFoto: Kenno Soo
Ilmateenistus andis kogu Eestile teise taseme tuleohuhoiatuse. Viljandimaal ja Pärnumaal kustutasid päästjad aga suurt metsapõlengut.

Pühapäeval õhtul sai häirekeskus teate, et Viljandimaal Mulgi vallas põleb mets. Päästjatel oli raskusi põlengule ligipääsuga ja ohtu tekitas ka pingestatud kõrgepingeliin. Kui päästjad kustutama hakkasid, saadi leegid 15 minutiga kontrolli alla. Põlengu kustutamiseks läks aga üle tunni aega. Tulekahju sai alguse purunenud elektriliinist. Piirkonnas jäid inimesed elektrita.

Samal teemal

Hommikul põles mets aga Pärnumaal Saarde vallas Oissaare külas. Kõrgepingeliini alt alguse saanud tulekahju arenes tuule tõttu väga kiiresti ning levis kolmekümnele hektarile metsaalusele pinnasele. Tule levikualas ühtegi eluhoonet ei asunud ning inimestele ja nende varale ohtu ei olnud. Tulekahjule suudeti õhtuks siiski piir panna. Kustutustööd käivad veel umbes viiel hektaril ning päästjad tegelevad järelkustutuse ning tulepesade otsimisega.

Alates 6. aprillist kehtib Eestis tuleohtlik aeg. Sel aastal on Eestis olnud juba ca. 600 metsa- ja maastikupõlengut. Soojad ilmad on muutnud maapinna äärmiselt kuivaks ja tuleoht üle Eesti on väga suur. Ilmateenistus andis kõigile maakondadele teise taseme tuleohuhoiatuse.

Foto: Kenno Soo
 

Päästeamet tuletab meelde, et looduses tuleb olla igal inimesel äärmiselt ettevaatlik. Soe ilm ja kuivus võivad tõsta tuleohtu metsades ning maastikul veelgi, seetõttu palub päästeamet olla looduses lahtise tulega väga ettevaatlik, sest ka väiksest sädemest võib saada alguse hävitavate tagajärgedega põleng.

Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja Tagne Tähe sõnul näitasid eelmise nädalavahetuse lõkkepatrullid, et kõige suurem murekoht on inimeste hooletus. Peamised probleemid, mida päästjad tuvastasid, olid järelevalveta jäetud lõkked, samuti ohtlikult suured lõkked ning esmaste kustutusvahendite puudumine. 

„Tuli levib tänu kuumale ja kuivale maapinnale väga kiiresti ning suurt lõket tehes ja veel enam see järelevalveta jättes, seate ohtu iseend, oma pere, kodu ja vara,“ ütles Tagne Tähe. Tähe lisas, et hea meeleolu loomiseks piisab ka väiksest lõkkest. „Tähtis ei ole ju mitte lõkke suurus, vaid tore seltskond, kellega koos aega veeta, ja see, et teil kõigil on ohutu seal viibida,“ ütles Tähe.

Lõkketegijad peaksid aga jälgima tuule tugevust. Vastavalt siseministri määrusele on lõkke süütamine keelatud, kui tuule kiirus on 5,4 m/s või enam (kui lõkkekoha läheduses on hoone, põlevmaterjali hoiukoht, mets, kuivanud taimestik või turbapinnas, millele võivad tule tegemisel sädemed langeda).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee