Eesti uudised

Kaitseväe juhataja: maksame kinni kõik Kevadtormi tekitatud kahjud (27)

Toimetasid Katrin Rohtla, Johanna-Kadri Kuusk, 29. aprill 2019, 13:25
Kevadtorm Foto: Teet Malsroos
Esmaspäeval algas kolm nädalat kestev kaitseväe õppus Kevadtorm, millest võtab osa üle 9000 inimese ligikaudu 13 riigist. Õppuse peamine tegevuspiirkond on Lääne- ja Ida-Virumaa.

Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem selgitas esmaspäeval ETV hommikuprogrammisTerevisooonis, et Kevadtormiga kaasnevad paratamatult kahjustused väiksematele teedele, metsale, põldudele. Vahel on ka osade inimeste aedadest ka läbi mindud.

„Me üritame seda vältida, aga me oleme kahjud hiljem remontinud või remondi kinni maksnud. Kui me ise avastame kahjustusi, siis me märgistame need ära ja kui ei, siis tuleb meile kahjustustest märku anda,“ sõnas Herem, kes tänas maaomanikke, kes on lubanud Kevadtormi ajal oma alasid kasutada ja on õppustesse mõistliku suhtumisega. Ka kahjunõuete esitamine on läinud Heremi hinnangul ausamaks, seega summad on läinud väiksemaks.

Herem kinnitas, et kaitsevägi hoiab meedia abiga inimesi õppustel toimuvaga kursis ja lisaks on info olemas sotsiaalmeedias.

 

29. aprillist kuni 17. maini kestval õppusel kontrollib kaitsevägi lahingplaanide sünkroniseeritust, juhtimistasandite vahelist koostööd ja üksuste valmisolekut lahingülesannete täitmiseks, selgitab kaitseväe pressiteade.

Õppusel on peamine treenitav üksus 1. jalaväebrigaad ning õppuse intensiivseim osa kestab 2.-10. maini.

Kevadtormist võtavad osa nii maaväe, õhuväe kui mereväe üksused, kaasatud on 1. jalaväebrigaad, 2. jalaväebrigaadi, toetuse väejuhatuse, kui ka teised kaitseväe ja Kaitseliidu üksused. Kevadtormil osalevad nii Eestis paiknevad NATO lahingugrupi kui ka õppuste ajaks siia saabuvad kaitseväelased liitlas- ja partnerriikidest.

Kolme nädala vältel on teedel liikumas tavapärasest rohkem kaitseväe tehnikat ning kolonne, mistõttu loodab kaitsevägi kaasliiklejate kannatlikkusele ja mõistvale suhtumisele. 

Õhuruumi täidavad Ämaris paiknevad õhuvahendid, mida on näha ja kuulda peamiselt Ämari, Tallinna ning Lääne- ja Ida-Virumaa kohal, kuid ka mujal Eestis. Õppusel osalevad Saksamaa ja Ühendkuningriigi hävitajad Eurofighter, Poola ründelennukid SU-22, Ühendkuningriigi ja Ameerika Ühendriikide kopterid Wildcat, Apache ja Pavehawk ning Eesti õhuväe lennukid ja kopterid.

Merevägi osaleb õppusel mereväe laevastiku sõjalaevadega ning teeb koostööharjutusi erinevate üksustega, samuti viib kaitsevägi 6.-9. maini läbi harjutusi Tallinna Sadamas, Läänemaal ja Bekkeri sadamas.

Õppusel kasutatakse erinevaid imitatsioonivahendeid, sealhulgas paukpadruneid, õppegranaate ja valgusrakette. Rasketehnika, lennuvahendite ja imitatsioonivahendite kasutamine tekitavad tavapärasest rohkem müra. Kuna valjud helid võivad häirida nii lapsi kui koduloomi, palub kaitsevägi hoida võimalusel õppuste piirkondades mürapelglikud loomad siseruumides ning selgitada lastele toimuva põhjust.

Õppusel osalejad teevad omalt poolt kõik võimaliku, et vältida kahjusid taristule. Paraku pole alati võimalik kahjustusi täielikult ennetada või välistada. Kui kellegi omand on õnnetu juhuse tõttu saanud kannatada, siis palub kaitsevägi kahjud fikseerida ning võtta ühendust õppuse tsiviil-sõjalise koostöö meeskonnaga.

Plaanide kohaselt osalevad tänavusel Kevadtormil Ameerika Ühendriikide, Belgia, Gruusia, Kanada, Leedu, Läti, Poola, Prantsusmaa, Saksamaa, Soome, Ukraina, Ühendkuningriigi ja Eesti kaitseväelased.

29. aprillist kuni 17. maini kestva Kevadtormi põhiraskus langeb suuresti Lääne-Viru ja Ida-Viru maakonnale, kuid puudutab ka Harju- ja Jõgeva maakondi. Õppuse põhitegevus toimub Alutaguse, Lüganuse, Jõhvi, Toila, Vinni ja Viru-Nigula valla ning Kohtla-Järve, Sillamäe ja Narva-Jõesuu linna territooriumitel.

Samal teemal

17. mai 2019, 10:28
VIDEO JA GALERII | Kevadtorm sai läbi! Kaitseväe juhataja: õnnetusi ei juhtunud, looduskaitses proovime edaspidi paremad olla
9. mai 2019, 23:54
FOTO | Loomakaitse liit tunneb muret: Kevadtormi tõttu hülgavad loomad oma pojad ning panevad vastsündinud surmaohtu
8. mai 2019, 17:57
VIDEO JA FOTOD | Kevadtormil pandi kaitseväe ja PPA üksused praami seintelt üles ronima

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee

;