Viktoria Ladõnskaja-KubitsFoto: Teet Malsroos
Ohtuleht.ee 27. aprill 2019 13:28
Viktoria Ladõnskaja-Kubits avaldab sotsiaalmeedias arvamust, et ükski poliitik ei tohiks karistada ega kasutada oma võimu, et karistada ajakirjanikku.

"Praegune olukord Ahto Lobjaka eetrist lahkumisega on ühemõtteliselt halb. Paar nädalat tagasi oli järjekordne ERR nõukogu koosolek. Muude teemade kõrval toimus arutelu ka kolleeg Martin Helme tõstatatud küsimuste osas. Jah, arutelu oli väga pingeline ja emotsionaalne. Jah, lendasid ka fraasid, mida ei pea õigeks. Kuid lõppkokkuvõtteks koosoleku ajal sai selgeks, nõukogu liikmed ei olnud päri Martin Helme peamise etteheitega. See koosolek tuli meelde, sest asi mitte ainult peab olema korrektne, vaid ka nägema korrektne.

Ei ole poliitiku rida karistada ajakirjanikke või nõuda nende karistust või isegi anda vihjeid mittesobiva ajakirjaniku eetrist eemaldamisele. Meeldib konkreetse ajakirjaniku positsioon või ei meeldi. Kui ei meeldi, poliitikul on alati võimalus: mingu ja vaielgu ajakirjanikuga otse-eetris, aga ära pane tal suud kinni kasutades oma võimu. Saan aru, Rahvusringhäälingu nõukogu toimetuste töösse ei sekku (mis antud olukorras on koheselt kaheti mõistetav fraas: ei saa justkui ei karistada, ega ka kaitsta), aga ERR nõukogu ülesanne on hoida selle maja vaimu ja sõnavabadust. Ju siis ka tegelikult kaitsta. Juhatus peab selgitama seda otsust. Kui seda ei osata teha, siis lasku ajakirjanikul jätkata oma eetris. Olukord on emotsionaalne ja kõik dialoogis osalejad isiksused. Isiksusi tuleb nende tasemele vastavalt käidelda.

PS. Kui lendab järjekordse ajakirjaniku pea ja nende oponendid mitte lihtsalt rõõmustavad vaid postitavad pokaaliga pilti, et võtavad olukorra terviseks – siis see ongi signaal, kus ükski endine ajakirjanik vait olla ei saa."