Lauri HussarFoto: Teet Malsroos
Ohtuleht.ee 27. aprill 2019 11:23
Viimane nädal on sõltumatu Eesti ajakirjanduse jaoks olnud üks halvimaid viimase 28 aasta jooksul, kirjutab endine Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar oma sotsiaalmeedia seinal. Hussar leiab, et sõnavabaduse kaitseks on vaja kokku kutsuda ümarlaud.

"Ajakirjanduslikku tooni ja stiili ettekäändeks tuues on sunnitud lahkuma kaks tippajakirjanikku, kelle professionaalsetele oskustele ja töövõimele ei ole meediaorganisatsioonidel midagi ette heita. Nädala alguses teatas oma lahkumisest Postimehe erikorrespondent Vilja Kiisler ning nädala lõpp tõi uudise, et ERR-ist lahkub saatejuht Ahto Lobjakas.

See võib olla kahjuks ainult jäämäe veepealne osa. Kuuldavasti on ajakirjanikud ERR-is pidanud juba ka kirjalikult selgitama oma valikuid poliitikasaateid tehes. Ahto Lobjakas on ise öelnud, et temalt nõuti vähem võitluslikku kajastust, suuremat tähelepanu vääritute isikute ja ideede asemel uue valitsuse programmile. Rõhutati "tasakaalustatuse" tähtsust ja seda ennekõike populaarses arvamussaates. Ajakirjanike töö selliselt surve alla seadmine on otsene sekkumine ajakirjandusvabadusse, mis on üks demokraatliku ühiskonnakorralduse nurgakivi. Kahjuks ei ole ERR-i nõukogu ja juhatus ühemõtteliselt oma seisukohtades asunud vaba sõna kaitsele, nagu tegi seda teenekas poliitikaajakirjanik Andres Kuusk. 

Me peame sõnavabadust piiravatele tegevustele vastu astuma. Täna hõlmab see probleem juba kogu ajakirjandusmaastikku ning õhus on kaks küsimust. Kuidas kaitsta ajakirjanikku ja kuidas kaitsta sõnavabadust. Eesti demokraatia tunneb Rahvakogu algatust, mis aitas Eesti poliitikas nii mõndagi paremaks muuta. Täna vajame samasugust protsessi sõnavabaduse kaitseks. Sellepärast teen üle paarikümne aasta Eesti ajakirjanduses töötanud inimesena Eesti Vabariigi presidendile ettepaneku kutsuda kokku sõnavabaduse kaitseks ümarlaud, kuhu kuuluksid meediaettevõtete juhid ja omanikud, aga ka tegevajakirjanikud, kodanikuühiskonna esindajad, meediaeksperdid ja poliitiliste jõudude esindajad. Euroopas on täna mitmeid hoiatavaid näiteid, kuhu on viinud vaba ajakirjanduse vaigistamine. Eesti ei tohi seda viga korrata."

Samal teemal

Kommentaarid  (85)

Maamees 29. aprill 2019 21:50
Sõltumatut kutselist ajakirjandust pole olemas, sest ajakirjanik on palgatööline. Enese õnnetuseks kujundab osa sulerüütlitest endale esiletõstetud agendaga arvamusliidri maine ning sattub sellega "paleepöörde" korral hammasrataste vahele. Loomulikult on huvitav jälgida haritud ja oma selge seisukohaga ajakirjaniku arutluste loogikat, kuid oma agendasse takerdudes muutuvad nad mõnikord sõnavabadusest sõltumatuks paroodiaks.
Muretu 29. aprill 2019 10:56
Lauri Hussar. Vooglaid ja Järvi kutsusid sind mitmeid kordi nende solvamise pärast Objektiivi vestlusele, sul ei jätkunud mehisust oma seisukohti kaitsma minna. Nüüd igatsed mingit ümarlauda, naeruväärne.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS