Ahto LobjakasFoto: Alar Truu
Toimetas Hindrek Pärg 26. aprill 2019 22:05
Reedel ilmnes, et Raadio 2 eetris oleva saate "Olukorrast riigis" üks juhtidest Ahto Lobjakas lahkub rahvusringhäälingust. Selle uudise peale läks sotsiaalmeedia kihama. 

Vahetult enne uudiste avalikustamist keeldusid olukorda kommenteerimast nii Lobjakas kui ka tema kaassaatejuht Andrus Karnau. Samuti ei õnnestunud tabada ka Raadio 2 peatoimetajat Kristo Rajasaart, kes jagas omapoolset põhjalikku kommentaari alles kell 22 õhtul. Kui alguses levis informatsioon, et Lobjakas vallandati, lükkas Rajasaare selle väite ümber ning sõnas, et Lobjakas lahkus omal soovil. 

Sotsiaalmeedias jõudsid oma arvamust Lobjaka väidetavast vallandamisest avaldada aga mitmed prominendid. Hilisõhtul võttis sõna ka peaminister Jüri Ratas, kes pani ERR-i südametunnistusele olukorda selgitada. 

"Mind teevad väga murelikuks kerkinud kahtlused rahvusringhäälingu ajakirjandusliku sõnavabaduse osas. Eesti Rahvusringhäälingu juhatuse roll on küsimusi tekitanud otsuseid avalikkusele selgitada ning veenvalt põhjendada. Me ei saa leppida olukorraga, kus võib jääda mulje, et ajakirjandusvabadus on ohus," kirjutas Ratas Facebook'is. 

Ta lisas, et vastavatl Eesti Vabariigi põhiseadusele on igaühel õius vabalt levitada ideid, arvamusi, veendumusi ja muud informatsiooni. "Vaba ajakirjandus on demokraatliku ühiskonna toimimise lahutamatuks eeltingimuseks. Rahvusringhääling on ja peab jääma oma saadete, programmide ning muude meediateenuste tootmisel ja edastamisel sõltumatuks," sõnas peaminister. 

Muuhulgas võttis sõna ka Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves."Täies hoos: meedia tasalülitamine perestroika-eelsesse perioodi," säutsus ta, lisades, et Lobjakas on teda kümme aastat kostitanud kõikvõimalike epiteetide ja sõimuga. 

"Ometi pole pähe tulnudki, et piirata tema õigust seda teha. Kuidas "illiberaalne demokraatia" meeldib, Eesti?," küsis Ilves retooriliselt. 

Ilves lisas Facebooki postituses: "Valitsus on võimul olnud kaks päeva ning juba kindlustasid, et vallandada kriitik/analüütik Ahto Lobjakas rahvusringhäälingu tööpostilt," kirjutas ekspresident.

"Kaks päeva võimul ja kriitikuid vallandatakse. Millised teised ajakirjanikud on nõus nüüd valitsust kritiseerima?" küsis Ilves.  

Endine Postimehe peatoimetaja, praegune Reformierakonna ja riigikogu liige ning pikaaegne riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles, et Eestis on juhtumas midagi väga veidrat. " Kas toimetuste enesetsensuur on tõesti käivitunud veel enne, kui IKE valitsus on oma ametivande andnud?" päris Mihkelson. 

Endine ajakirjanik ning praegu mõttekeskuses Euroopa Välissuhete Nõukogu programmidirektorina töötav Kadri Liik oli samuti kriitiline Lobjaka lahkumise suhtes. "Kuulge - mulle on ka ministrid helistanud ja nõudnud, et ma vallandaks ühe või teise oma asutuse töötaja. Aga ega see siis ei tähenda, et seda peabki tegema!", säutsus ta. 

Sõna võttis ka endine peaminister Taavi Rõivas. "Minu Eestis ei vallandata ajakirjanikke nende poliitiliste vaadete pärast. Minu Eestis on ajakirjandusvabadus demokraatia nurgakivi ning võimu kritiseerimine igaühe võõrandamatu õigus. Ma ei taha seda Eestit kaotada," märkis reformierakondlane. 

Vastuolulistel põhjustel Postimehest lahkuv Vilja Kiisler oli samuti kriitiline.