Ahto LobjakasFoto: Teet Malsroos
Ohtuleht.ee 26. aprill 2019 19:13
Õhtulehe andmetel vallandati Raadio 2 saatejuht Ahto Lobjakas oma kohalt rahvusringhäälingust, kuid raadiojaama peatoimetaja eitab vallandamist. 

Ahto Lobjakas juhib koos Lääne Elu peatoimetaja Andrus Karnauga igal pühapäeval eetrisse minevat saadet "Olukorrast riigis". Lobjakas on EKRE suur kriitik, avaldades Postimehes mitmeid koalitsioonipartei vastaseid arvamusartikleid. 

Raadio2 peatoimetaja Kristo Rajasaart ei õnnestunud Õhtulehel tabada, küll aga ütles ta reede õhtul ERR-ile, et Lobjakat ei vallandatud. 

"Ma ei vallandanud Ahto Lobjakat. Ahto juhib saadet "Olukorrast riigis" hooaja lõpuni, tema viimane show on eetris 2. juunil," selgitas Rajasaare," vahendab ERR-i uudisteportaal. 

Lobjakas veab Raadio 2 eetris ka teist saadet, "Achtung! Lobjakas", mille kohta ütles  Rajasaare, et seda saadet polnud vastavalt kokkuleppele eelolevaks suveks planeeritud.  

Lobjakas on esinenud EKRE-kriitiliste sõnavõttudega ka Raadio 2 eetris. Näiteks 14. aprilli saates ütles ta, et president Kaljulaid ei peaks andma allkirja KEI valitsuse ametissenimetamise dokumendile ja nimetas EKRE-t saastaks.

"Tuleb sellest kriis, siis see tuleb, aga see kriis on palju väiksem kui see, et meil saavad valitsusse rassistid, antisemiidid ja muu sarnane saast," ütles Lobjakas. 

Kuigi Lobjakas vabandas kohe otsesaates oma kommentaari pärast, ütles ERR-i eetikanõunik Delfile, et saatejuht peaks selgelt täislausega vabandama ka järgmises saates. "Arvamussaadetes on saatejuhil õigus oma kriitilisi seisukohti väljendada, ent need peavad tuginema argumentidel ning olema vormiliselt vastuvõetavad. Antud juhul põhjendas saatejuht oma kriitilist seisukohta argumentidega, aga vormiliselt ei olnud väljendus vastuvõetav," selgitas Tammerk Delfile. 

Ka 23. aprillil tegi Lobjakas EKRE suhtes kriitilise säutsu. "rassist, antisemiit ja roolijoodik astusid baari -- vabandust, valitsusse.", kirjutas ajakirjanik. 

Ahto Lobjakas uudist Õhtulehele kommenteerida ei soovinud. Ta ütles vaid, et sel nädalavahetusel on ta eetris ja soovitas saadet kuulata. 

Tema kaassaatejuht Andrus Karnau keeldus samuti Õhtulehele kommentaari andmast. Karnaul on nüüd aega viis nädalat, et uus kaassaatejuht leida. 

Küll aga säutsus Karnau kell 16.45, et tema ei kavatse vabatahtlikult lahkuda. Kuigi ta ei viita otseselt Lobjaka vallandamisele, on alust arvata, et ta pidas silmas just seda. 

Saate "Olukorrast riigis" asutasid 1995. aastal Anvar Samost ja Hannes Rumm. Selles koosseisus juhiti saadet pikka aega, kuni Rumm lahkus 2001. aastal ja tema asemele tuli Kalle Muuli. Samost lahkus saatejuhi kohalt 4. veebruaril 2014. aastal sooviga kandideerida riigikokku ning tema asemele asus Allar Tankler. 

Kalle Muuli lahkus 2014. aasta novembris samuti sooviga osutuda valituks riigikokku. Ahto Lobjakas sai "Olukorrast riigis" saatejuhiks 2015. aasta märtsis, seni istusid Tankleri kõrval paljud erinevad ajakirjanikud. Karnau asendas 2016. aasta märtsikuus lahkunud Tanklerit ning selles koosseisus juhiti saadetud kolm aastat.