Eesti uudised

ÕL VIDEO JA GALERII | Odavpood A1000 Market jõudis Tallinna – hinnad pahviks ei löö, aga kaubavalik on põnev (39)

Viljar Voog | Video: Robin Roots, 26. aprill 2019, 15:29
Tallinnas avati A1000 Market toidupood.Foto: Robin Roots
Sel nädalal kirgastus Tallinna toidupoeskeene uue nähtusega: Lasnamäel avas uksed Läti piirikaubanduse ühe lipulaeva, Alko1000, sõsarpood A1000 Market. Avastamisväärset on poes palju, aga ainult veidi odavama ostukorvi nimel Lasnamäele sõita pole mõtet.

Kui A1000 logoga kilekotti kandes tagasi Õhtulehe toimetusse jõuda, teevad nii mõnedki kolleegid suured silmad – kuidas nõnda lühikese ajaga on võimalik Lätis ära käia. Tegelikult on üle piiri töötavate alkoholikaupluste kõrvalt juba 2017. aasta sügisest aetud ka tavalist toidupoeäri. Varasemalt vaid Lõuna-Eestis, kuid nüüd trügiti ka Tallinna turule.

„Täna oleme Tallinnas, kohe varsti Narvas ja Kohtla-Järvel,“ selgitas A1000 Marketi esindaja Jaana Annuk tulevaste plaanide kohta. Oma poe peaks peagi saama ka pärnakad.

Mis siis müügil on? Esimese asjana jääb külastajale silma ca 15 meetri pikkune rivi kaupluse logoga kaste, kust seest vaatavad välja erinevad pähklid ja kuivatatud puuviljad. Pool kilo pistaatsiapähkleid maksab 7.49 ehk kilohind jääb kaks senti alla 15 euro. Enamikes suuremates poekettides on see number vähemalt nelja euro võrra suurem, kuid samas Prismast leiab ka 16eurose kilohinnaga pähklipaki.

Sarnane hinnasuhe jääb silma ka ülejäänud poes ringi jalutades: numbrid on väikesed, aga lõug põrandale ei kuku. A1000 platseerub kulukuselt täpselt muude end hinnatundlikule tarbijale reklaamivate poodide nagu Prisma või Grossi tasemele. Midagi on kallimat, midagi odavamat – summa summaarum suurt vahe pole.

Üks trump A1000 Marketil siiski on. Mitmed kõige soodsamad kaubad on poekett ise Eestisse importinud – välismaa massitoodangut on võimalik müüa odavamalt, kui Eestis valmistatud kraami. Mainitud trump pole aga mitte hind vaid kaasnev kiiksufaktor.

„Proovige seda kommi, neid me toome ise sisse. Täpselt nagu Kismet. Aga vaadake kilohinda!“ oli Annuk väga elevil. Kilohind oli vist 3,90. Kas maitse oli nagu Kismetil? Ei, aga samas maitses see teistmoodi hästi ja huvitavalt.

Ukrainapärane boršisupp tilliga pehmes pakendis. Kallad kaussi, viskad neljaks minutiks mikrolaineahju, paar vorstiviilu ka sisse ja on paari euroga maitsev lõunasöök valmis.

Tundmatu brändi kartulikrõpsud Soomest, küpsised Poolamaalt – kes teab, kas need ka hästi maitsevad, aga inimesele, kes on harjunud kõik oma ostud tegema paarist suurest toiduketist ja leppinud üldtuntud brändidega, on tegu mõnusa värske õhu sõõmuga.

Hästi otsides leiab Lõuna-Eestis alustanud poest ka sellist Eesti kraami, mida mujal pigem ei kohta. Võru õlletehase toodang käib harilikult üle piiri Lätis ära, enne kui eestlased selle tagasi kodumaale toovad. Nüüd saavad tallinlased seda mekkida ilma, et tuleks naabritele külla minna.

Kokkuvõtteks: Tallinna teisest otsast uut poodi uudistama või tohutut hinnasäästu otsima pole mõtet tulla. Aga kui tee niikuinii Lasnamäe kanti viib, siis tasub läbi hüpata küll – midagi huvitavat ikka leiab.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee