Eesti uudised

Riigikohus saatis Rein Kilgi kohtuasja uuele arutamisele (4)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 26. aprill 2019 13:46
Kohtuistung Rein Kilgi üle seoses firma vara kantimistega.Foto: Alar Truu
Rein Kilki süüdistatakse koos kolme asjaosalisega aktsiaseltsi Pere maksejõuetuks tegemises. Harju maakohus mõistis neliku süüdi, samas kui Tallinna ringkonnakohus neil süüd ei leidnud. Reedene riigikohtu otsus saatis kohtuasja uuele arutamisele.

Riigikohtu hinnangul ei põhjendanud ringkonnakohus õigeksmõistvat otsust nõuete järgi, ent ka maakohtu süüdimõistva otsuse jõustamiseks pole alust, kuna mitmeid süüküsimuse seisukohalt olulisi asjaolusid maa- ega ringkonnakohus ei käsitlenud.

Samal teemal

Vaidlusaluses kriminaalasjas süüdistatakse Rein Kilki, Kaie Kilki, Neeme Raigi ja Kristjan Oolot ASi Pere maksejõuetuse põhjustamises. Süüdistuse järgi asutasid nad 2012. aastal Pere ainuosalusega tütarühingu Pere Pagar OÜ, kuhu kandsid kogu aktsiaseltsi vara, millest osa müüdi edasi ning osa koormati ebamõistliku rendilepinguga. Maakohus leidis möödunud aasta mai süüdimõistvas otsuses, et vara üleandmine oli kinke iseloomuga tehing, mis põhjustas Pere maksejõuetuse ja kahjustas võlausaldajate huve.

Ringkonnakohus hindas 2018. aasta novembri otsuses, et Pere vara tütarühingule üleandmine on käsitatav kontsernisisese sissemaksena, millega ei saanud emaettevõtet kahjustada. Kohus ei analüüsinud varaga edasi tehtud tehingute kahjulikkust.

Riigikohus osutas aga reedeses lahendis, et ringkonnakohus jättis põhjendamata, miks oli tegemist mitterahalise sissemaksega, mis ei saanud kahjustada Pere maksevõimet. Samuti pidanuks kohus hindama, kas ka juhul, kui vara üleandmine emaühingu maksevõimet ei vähendanud, võisid seda teha hilisemad varaga tehtud toimingud. Seega tuleb asja uuel arutamisel hinnata, kas süüdistatavate teod kahjustasid AS Pere varalist seisundit. Samuti peab kohus asja uuel arutamisel hindama apellatsioonis esitatud teisi varem käsitlemata jäänud väiteid.

Riigikohus saatis kohtuotsuse põhjendamise kohustuse rikkumise tõttu kriminaalasja uueks arutamiseks samale ringkonnakohtule teises kohtukoosseisus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee