Krimi

Piirivalvurid äritsesid netis vormiriietega (36)

Risto Berendson, 25. aprill 2019, 20:41
Foto: Stanislav Moškov
Politseivormi ja sümboolikat tohivad seadusega kasutada vaid politseinikud, Ida-Virumaal tegid aga kaks kogenud piirivalvurit endale vormiriiete netimüügist tulusa kõrvaläri. Nüüd ootab neid süüpink.

Politsei sisekontrollil kulus vormiriietega äritsejate avastamiseks mitu aastat. Seda lihtsal põhjusel – politsei- ja piirivalveametis ei pannud keegi tähele ja kõrvalisedki ei juhtinud tähelepanu veidrale seigale, et netiportaalis okidoki.ee ja mujal müüakse pidevalt Eesti politsei sümboolikaga asju. Vormiriideid, veste ja muudki.

Kui uurijad ärile jälile said, selgus, et selliseid kauplejaid on koguni kaks. Mõlemad kogenud, üle 15aastase tööstaažiga Ida prefektuuri piirivalveametnikud. Vormiriiete ja politseisümboolikaga elementide enda valdusse saamine on süsteemis lihtne – kui kasutaja meelest on mõni asi, näiteks politsei kirjadega vest, liiga kulunud, teeb ta taotluse ja talle antakse uus. Vana ei pea loovutama. Ülitäpset ja nimelist arvestust selliste tellimuste üle ei peeta samuti.

Nii saidki kogenud ametnikud väikest lisatulu teenida. Politsei teatel tegutsesid nad teineteisest sõltumatult. Üks jõudis niimoodi politseiasjadega äritseda pool, teine ligi kaks aastat. Väidetavalt ei teadnud mehed, et selline tegevus on seadusega keelatud.

Uurimise andmetel müüsid nad sedasi üle 140 eseme. Sel nädalal tehtud läbiotsimistel andsid ametnikud vabatahtlikult ära enamiku välja petetud ja veel nende käes olevatest asjadest. Nad tunnistavad tehtut ja esitasid töölt lahkumise avalduse, mis rahuldati. Neile esitati ametlik kuriteokahtlustus seoses omastamise ja omastamise katsega.

Kohus arestis ühe kahtlustatava kontol olevast rahast summa, mis kataks politseiasjade müügiga netist teenitud kriminaaltulu. Kriminaalasja kohtueelse menetlust viib läbi PPA sisekontrollibüroo Ida talitus ning juhib Viru ringkonnaprokuratuur.

See on üle aastate esimene selline juhtum. Politsei sümboolikaga äritsemist esines rohkem 90. aastatel, kui valedesse kätesse sattunud politseivorme kasutati koguni maanteel röövimise eesmärgil autode peatamiseks.

Lähiminevikus on see Ida prefektuuris juba teine kurioosumi alla käiv rikkumine. Märtsis pidi töölt lahkuma Narva piiripunktis töötanud ametnik, kes ei soovinud aastate jooksul loobuda topeltkodakondusest. Tal oli peale Eesti passi ka Venemaa oma.

36 KOMMENTAARI

p
Padaemand 26. aprill 2019, 17:54
Sellist asja ei teeks isegi kõige lollim piirivalvur.Vabandust politseiametnik.See võis olla mõnel algusaastal võibolla.Siis kui piirkonnakonstaabel poe taga tina pani püstol ripakil.Milleks fabritseerida...
ä
äge 26. aprill 2019, 16:09
piirivalve tuleb taastada, mis äri siis veel tuleks
Loe kõiki (36)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee