Kommentaar

Juhtkiri | EKRE lubab korralikult käitujatele demokraatiat (14)

Ohtuleht.ee, 25. aprill 2019, 18:35
Uuele valitsusele volituste andmise tseremoonial Kadriorus tegid asjaosalised paar huvitavat avaldust, millest võis mitmeti aru saada. Kui võimuliidu uustulnuk EKRE andis oma juhi Mart Helme suu läbi teada, et demokraatia piiranguid, kultuuriasutuste massilisi kinnipanemisi (natuke siiski võib?) ega sekkumist ajakirjandusvabadusse ei tule, kerkib loomulik küsimus, mis ajal me elame.

Kui me oleks kuulnud selliseid lubadusi nõukaimpeeriumi lagunemise aegu, oleks olnud põhjust üdini vaimustuses olla. Aga lubada pärast 30 aastat kestnud taasiseseisvust ELi ja NATO liikmesriigis sõna- ja loomevabadust ning demokraatiat? Kas need asjad ei peaks ühes vabas riigis olema sama iseenesestmõistetavad nagu hingaminegi? Pealegi – Helme esitas loetelu tingimuslikult, sest eeldab, et tema deklareeritud vabadusi kasutatakse vastutustundlikult. Vabadus siiski on kas täielik või seda pole üldse, piiratud vabadus on sama väärtuslik nagu kurikuulus juhitav demokraatia.

Pealegi pole teada, millal Helmed õigust räägivad, kas siis, kui lubavad rakendada võimuinstrumente või nüüd deklareerides ajakirjandusvabadust. Ise tekitame probleemi, ise pakume suuremeelselt ka lahenduse – tahtsime küll pead veerema panna, ametnikud ja ajakirjanikud lahti lasta, aga jätame teid seekord ellu – tingimusel, kui käitute vastutustundlikult. Eks järgmine perekond Helmede raadiotund näitab, mida nad tegelikult asjast arvavad.

President sõnas valitsust ellu saates, et kutsub „seda valitsust ametisse nimetades võtma sada päeva rahulikuks mõtiskeluks, aruteluks üksteise, kõigi inimeste ja opositsiooniga, et koos edasi minna“. Opositsioonile viitamine näitab, et riigipea pidas saja vihavaba päevaga silmas võimuliidu käitumist. EKRE leer on juba leidnud, et see puudutab kriitika lubatavust võimuliidu suhtes.

Must-valget suhtumist, et kes ei ole meie poolt, on meie vastu, mäletavad keskealised ja vanem põlvkond juba nõukaajast. Kuid pidevalt ähvardades ei purjeta poliitikas kuigi kaugele ning mokaotsast vabandust paludes ei õnnestu võtta pikalt kogunenud pingeid maha. Presidendi idee sajast ja ehk ka enamatest vihavabadest päevadest on kindlasti kena kujund, mille poole tasub kõigil püüelda. Pall on EKRE väravas.    

14 KOMMENTAARI

e
26. aprill 2019, 18:05
Ei usu, et mingi mammi niisugust jama ajab.
p
Peeter 26. aprill 2019, 14:03
"Ise tekitame probleemi, ise pakume suuremeelselt ka lahenduse ...". See on RÄIGE VALE! Probleemi tekitas MEEDIA, tümitades poolteist kuud EKREt ja ennustades, mis kõik juhtub, kui EKRE valitsusse saab.
Loe kõiki (14)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee