Arno SildFoto: Aldo Luud
Viljar Voog 25. aprill 2019 17:02
Täna selgusid uue valitsuse ministrite asendusliikmed riigikogus. Martin Helme asemel pidanuks parlamenti pääsema eelmiseski koosseisus seal istunud Arno Sild, kuid too otsustas kohast tervislikel põhjustel loobuda ja uus asendusliige on Tiit Kala. Sillale tähendas liigutus 3162eurose palgapäeva asemel 20 888 euro suurust hüvitist.

Riigikogu liikme amet peaks olema selle pidaja kõige tähtsam kohustus ja see tähendab, et Toompeal veedetud ajaga võivad tema erialased oskused ja teadmised amortiseeruda. Varem või hiljem lõppeb aga iga rahvasaadiku karjäär ning ta peab naasma igapäevaellu. Selle ülemineku võimalikult valutuks tegemiseks on seaduses nähtud ette neile inimestele rahaline kompensatsioon.

Riigikogu liikme staatuse seadus sätestab, et eelmisest koosseisust uude valituks osutunud rahvasaadik saab „palka“ ka selle aja eest, mis jäi viimase istungi ja uue ametivande andmise vahele. See reegel kehtib ka ministrite asendusliikmete kohta. See tähendab, et eelmises koosseisus olnud Mart Nutt ja Oudekki Loone saavad pärast 29. aprillil ametivande andmist hüvitisteks 3162,07 eurot (millest arvestatakse maha maksud).

Sild kuulutati küll ametlikult asendusliikmeks, kuid mees andis koheselt teada oma tagasiastumisest tuues selgituseks tervislikud põhjused. See tähendab, et ta ei andnud uue koosseisu liikmena ametivannet ja ei saa ka hüvitist/palka vahele jäänud aja eest. Silla jaoks potsatab pangakontole lõpuks sama summa nagu kõigile eelmise riigikogu koosseisu liikmetele, kes nüüd enam Toompeal ei istu: hüvitise suurus võrdub kuue kuu palgaga, mis on brutosummas 20 888,40 eurot.

Kuue kuu palga suuruse hüvitise teenib iga riigikogu liige, kes ei saa valituks uude riigikogu koosseisu ja on olnud rahvasaadik vähemalt aasta. Alla aastase kogemusega riigikogu liiget ootab ees maksimaalselt kolme kuu suurune hüvitis. Ühe kvartali suuruse teenistuse saab kompensatsiooniks ka riigikogulane, kes on olnud ametis üle aasta, aga ise tagasi astunud.