Maailm

21 KANDIDAATI! Joe Biden pürgib samuti USA presidendiks (12)

Toimetas Greete Kõrvits, 25. aprill 2019 17:40
Endisel asepresidendil Joe Bidenil on pikaajaline kogemus poliitikas, ent suudab ta olla piisavalt huvitav ja silmapaistev?Foto: AFP/Scanpix
Joe Biden teatas neljapäeva hommikul, et kandideerib demokraatliku partei presidendikandidaadiks. Kandidaate, kes 2020. aastal praeguse presidendi Donald Trumpi vastu loodavad minna, on demokraatide poolel ei rohkem ega vähem kui kakskümmend, pluss üks protestikandidaat presidendi enda parteist. Millised on Onu Joe (president Trumpi kirjelduses Unise Joe) võiduvõimalused, eriti pärast teda tabanud süüdistusi ebasobivas käitumises?

Obama-aegne asepresident Joe Biden tegi oma plaani teatavaks video teel, milles tsiteeris Ameerika Ühendriikide iseseisvusdeklaratsiooni. „Me pole alati nende ideaalide järgi elanud,“ möönab Biden seejärel. „[Thomas] Jefferson ise ei elanud. Aga mitte kunagi varem pole me neid ideaale täielikult hüljanud.“

Samal teemal

Bideni kampaanial on kolm peamist fookust: keskklassi ülesehitamine, välispoliitika ning USA valimissüsteemi reformimine. Viimases soovib Biden üle vaadata valimiskampaaniate rahastuse, valimisõiguse ja valimisringkondade küsimused. Nimelt on USAs paraku sageli kombeks tõmmata uusi valimispiirkondade jooni, mis võivad kohalikku valitsevat parteid soosida. Näiteks kui kõrvuti on kaks linna, millest ühe rahvas eelistab demokraate, teine vabariiklasi, võib juhtuda, et valimiste eel nikerdab võimulolija partei valimisringkondade piirid ümber nii, et vastasparteid eelistavad piirkonnad on ära jaotatud nende partei valijate elukohtade vahel. Sellist valimisringkondade hekseldamist nimetatakse inglise keeles gerrymandering'iks. Päris süütu pole gerrymandering'is kumbki partei.

Joe Bidenit ootab ees kaks tõsist takistust. Esiteks on aastakümneid poliitikas aktiivsena tegutsenud Biden kahtlemata parteipoliitik. Tema nägemus demokraatlikust parteist ja selle poliitikast on kindlasti traditsioonilisem ja mitteradikaalne. Demokraatide valijate seas on aga väga arvestatav ja järjest kasvav mass n-ö noori ja vihaseid valijaid. Uncle Joe ehk Onu Joe tundub neile igav ja vanamoodne, eriti võrreldes sotsiaaldemokraat Bernie Sandersi või Bidenist teravamate isiksuste nagu Kamala Harrise või Cory Bookeriga. Lisaks raputas Bidenit hiljuti omamoodi ahistamisskandaal, kus kaks naist süüdistasid teda ebasobivas käitumises. Biden vabandas ja lubas oma käitumist edaspidi hoolsamalt jälgida.

Samas, mis puudutab esimest punkti, võib Bideni vaadete teatav vaoshoitus talle hoopis kasulik olla. Võitmiseks peavad demokraadid enda poolele saama paar osariiki, kes viimati hääletasid Trumpi poolt, kuid keda on võimalik ka demokraatide poole meelitada (meenutagem, et paraku ei võida USA presidendivalimisi mitte kandidaat, kes saab kõige rohkem hääli kodanikelt, vaid kes „võidab“ enim osariike). Osariigid nagu Michigan, Ohio, Indiana ja Bideni oma koduosariik Pennsylvania peaksid olema demokraatide kullipilgu all, kui neile võit kallis on.

Kuid need on osariigid, kus pole New York Cityt, San Franciscot ja selliseid „noorte ja vihaste“ suurlinnu, vaid pigem keskklassi või ka töölisklassi inimesed, keda kõnetaks Bideni imidž elukogemusest ja tasakaalukusest. Ehkki küsitlustulemused on pidevas muutumises, ei saa Biden vähemalt esialgu rahva toetuse puudumise üle ka kurta. Mõne küsitluse järgi oli ta demokraatidest kõige populaarsem juba enne kandideerimisest teatamistki.

Omal moel rõõmustas uue potentsiaalse rivaali üle president Trump, kes säutsus sellest kohe ka Twitteris, andes talle omaselt Bidenile kohe uue hüüdnime. „Tere tulemast võistlustulle, Unine Joe. Ma loodan ainult, et sul on tarkust, mis küll kaua kahtluse all olnud, pidada maha üks edukas eelkampaania. See saab olema ilge – pead võitlema inimestega, kellel on tõega kohe väga haiged & väärastunud ideed. Aga kui sa hakkama saad, näeme sinuga Stardiväravas!“ Ju siis on teravustest vaatamata Trumpi jaoks just Biden eelistatuim vastane.

Joe Bidenist ja tema vastu esitatud süüdistustest saab lähemalt lugeda SIIT.

Kes loodavad 2020. aastal Trumpi vastu kandideerima pääseda?

 • Endine asepresident Joe Biden
 • New Jersey osariigi senaator Cory Booker
 • South Bendi linnapea Pete Buttigieg
 • Endine elamumajanduse ja linnaplaneerimise minister Julian Castro
 • Miljonär, endine Marylandi kongresmen John Delaney
 • Hawaii kongresmen Tulsi Gabbard
 • New Yorgi senaator Kirsten Gillibrand
 • California senaator Kamala Harris
 • Endine Colorado kuberner John Hickenlooper
 • Washingtoni kuberner Jay Inslee
 • Minnesota senaator Amy Klobuchar
 • Miramari linnapea Wayne Messam
 • Massachusettsi kongresmen Seth Moulton
 • Endine Texase kongresmen Beto O'Rourke
 • Ohio kongresmen Tim Ryan
 • Vermonti senaator Bernie Sanders
 • New Yorgi kongresmen Eric Swalwell
 • Massachussettsi senaator Elizabeth Warren
 • Kirjanik Marianne Williamson
 • Ärimees Andrew Yang
 • Endine Massachussettsi kuberner Bill Weld – tema on, muide, vabariiklane, ehk plaanib kandideerida omaenda partei presidendi asemel, demokraatide partei kandidaadiks ta saada ei soovi

Samal teemal

03.03.2019
Joe Biden süüdistustest: „Ma mõistan. Muudan oma käitumist.“
03.03.2019
AHISTAMISSKANDAAL: Joe Bideni tähelend võis läbi saada enne õieti startimistki