Maailm

BREXITI EDASILÜKKAMISE JÄREL: Suurbritannia valmistub umbmääraselt Euroopa parlamendi valimisteks (3)

Tiina Tamman, London , 26. aprill 2019, 08:03
BREXITI TOETAJAD: Uue Brexiti partei juht Nigel Farage (vasakul) Clactonis Euroopa parlamendi valimiste kampaaniaüritusel valijatega kohtumas.Foto: PA Pictures/Scanpix
Suurbritannia peaminister Theresa May on jätkuvalt kindel, et riigil õnnestub vältida europarlamendi valimiste korraldamist. Kui valitsus ja parlament leiavad mai alguses kompromissi ja May lahkumisplaan parlamendis heaks kiidetakse, siis jäävad 23. maiks seatud valimised tõepoolest ära. Ent kas pole see liialt optimistlik? 

Peaminister Theresa May peab Brexiti lepingule toetuse saamiseks läbirääkimisi opositsioonis olevate leiboristidega, ent kumbki pool pole järele andnud: leiboristid nõuavad Brüsseliga tolliliitu jäämist ja May sellega kuidagi ei nõustu.

BREXITI VASTASED: Euroopa Liitu jäämist sooviva uue partei Change UK kampaaniaüritus Bristolis.Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

Kirjade järgi peaks kandidaatide ülesseadmine Euroopa parlamendi valimisteks olema praeguseks lõppenud. Ajakirjandus on tähelepanu alla võtnud uustulnukad: värskelt registreeritud Change UK (sai alguse üheteistkümnest konservatiivide ja leiboristide seast välja astunud parlamendiliikmest) ja Brexiti partei. Just viimasele ennustatakse suurt valimisvõitu. Hiljutiste küsitluste kohaselt (YouGov) annaks oma hääle Brexiti parteile 23 protsenti küsitletuist, leiboristidele 22 ja konservatiividele 17 protsenti. Riigil on europarlamendis 73 kohta, ent senistest saadikuist on tegelikult tuntud vaid üksainuke: Brexiti tuntuim eestvedaja Nigel Farage, kes asutaski uue Brexiti partei. Change UK samas tahab Euroopa Liitu jäämist: selle liikmed väidavad, et noored inimesed tahavad ka tulevikus Euroopas ringi liikuda ja seal töötada. Seetõttu  taotleb Change UK uut rahvahääletust. 

BREXITI TOETAJAD:  Brexiti partei juhi Nigel Farage'i pooldajad Clactonis.Foto: PA Pictures/Scanpix

Huvitav on sealjuures meedia suund üksikisikutele. Change UK on seadnud üheks kandidaadiks ajakirjanik Rachel Johnsoni (53), kes on tuntud konservatiivi Boris Johnsoni õde. Boris Johnson (54) on üks Brexiti eestvedajaid, kes ihkab peaministritoolile saada, ent May hoiab sellest kümne küünega kinni. 

BREXITI VASTU: Brexiti toetaja Boris Johnsoni õde Rachel Johnson kandideerib Euroopa Parlamenti Euroopa Liitu jääda sooviva uue partei  Change UK ridades.Foto: AFP/Scanpix

Teine peaministritooli kandidaat on Jacob Rees-Mogg (49), kelle õde, ajakirjanik Annunziata Rees-Mogg (40) on saanud europarlamendi kandidaadiks Brexiti parteis. Populaarsest telesaatest tuntud on konservatiiv Ann Widdecombe (71), kes on samuti Brexiti partei kandidaat.

Konservatiivide parteil puudub üleriiklik organisatsioon, tegevus toimub kohalike organisatsioonide kaudu. Teada on, et näiteks Derbyshire' krahvkond on protestiks Brexiti venimise vastu otsustanud kandidaate üldse mitte esitada, samas kui Šotimaa konservatiivid on nimetanud oma kandidaadid.

Kired Theresa May ümber ei vaibu

Tänaseks juba kaks korda edasi lükatud Brexiti teema on riigis tekitanud suurt segadust. Kired ei vaibu ka Theresa May võimaliku tagasiastumise üle. Sellest siis ka rebimine peaministritooli ümber.

Suurbritannia peaminister Theresa May.Foto: Reuters/Scanpix

May on lubanud tagasi astuda siis, kui tema lahkumislepe parlamendis läbi läheb. Aga kui ei lähegi? Juba jälle on konservatiivid koosolekuid pidanud ja arutanud May tagandamise võimalusi, aga midagi pole tegelikult muutunud. Tahetakse küll, et May ütleks selge lahkumiskuupäeva, aga May ei ütle.

Hiljutise küsitluse kohaselt (ConservativeHome) on May parteikaaslaste seas äärmiselt ebapopulaarne. Kui märtsi lõpus oli tema reitinguks miinus 51,2, siis aprilli keskel oli reiting langenud miinus 73,5 peale. Kõige populaarsem konservatiiv on muide konservatiivide fraktsiooni juht parlamendi alamkojas  Andrea Leadsom (55), kelle reiting on pluss 40,6. Leadsom ihkab samuti peaministriks saada.

POPULAARNE: Konservatiivide fraktsiooni liige parlamendi alamkojas Andrea Leadsom.Foto: Reuters/Scanpix

Aur kulub niisiis europarlamendi valimistele ja intriigidele May kukutamiseks; arutamisele, kes saab järgmiseks peaministriks. Kui aga juhtub, et Brexiti lahkumislepet heaks ei kiideta ja Euroopa parlamendi valimised jäävad toimumata, kukub riik Euroopa Liidust välja 1. juunil ilma leppeta.

Imevähe tähelepanu kulutatakse samas tuleval nädalal, 2. mail, toimuvatele kohalikele valimistele. Arvatakse vaid, et konservatiivid saavad võimsalt lüüa.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee