Eesti uudised

OOTAMATU TULEMUS: põllumehed on kevadisest hanede heidutusjahist hämmingus (19)

Maaleht, Ohtleht.ee, 25. aprill 2019 07:38
Foto: Anneli Raud
Võrtsjärve kandi põllumeeste kogemus kolmest esimesest nädalast, mil võib hanelisi põldudelt eemale peletada ka neid jahtides, ütleb, et kõige paremini hoiab linde põldudest eemal oht praeks saada.

Võrtsjärve lähedal Ranna Farm OÜs agronoomina töötav Margus Algo sõnul on pardijahi tulemused hämmastavad. Varasematel aastatel olid lood Algo sõnul teisiti – kuna lindudel mingit hirmu polnud, lendasid nad hirmutamise peale lihtsalt ühelt põllult teisele. Enamasti lasid inimese isegi 40 meetri lähedusele ja kui tegidki paugu, siis need kes 40 meetri peal olid, tõusid korraks õhku ja maandusid 60 meetri peale.

„Sel aastal nad kardavad päris palju ja tihti jääb pauk üleüldse tegemata. Nähes tuttavat autot, on nad juba 500 meetri pealt lennus ja kaovad,” selgitab Algo 1.aprillist alanud pardiküti tagajärgi.

Refreeritud artikli täistekst Maalehes.

Eelmise aasta novembris edastas riigikogu maaelukomisjon keskkonnaministeeriumile muremeelse kirja, kus toodi välja, et peletid ja paugutid ei hoia põldudelt eemal rändlinde. Leiti, et majanduskahjude vältimiseks on vaja rangemaid meetmeid ning seetõttu taheti linde peletada heidutusjahiga. Keskkonnaminister Siim Kiisler oli ideega päri.

„Keskkonnaministeerium on seisukohal, et Eestis on heidutusjahi rakendamine täiendava heidutusmeetmena haneliste kahjustuste vältimiseks pilootprojektina põhjendatud,“ teatas keskkonnaminister Siim Kiisler kirjas riigikogu maaelukomisjonile.

Minister tõi välja, et rändlindude tekitatud kahjud põllumajandusele on viimaste aastate jooksul oluliselt kasvanud.