Repliik

Adik Levin | Riigikogu peab kaitsma Eesti lapsi kunstpiimasegude eest (13)

Adik Levin, Rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee esimees, 24. aprill 2019, 18:12
90. aastate lõpuks õnnestus meil Eestis peatada imikute ja väikelaste kunstlike toitude reklaam. Veel 20 aastat tagasi aitas telefonikõnest telekanali või ajakirja reklaamiosakonda ja reklaam kadus nende väljaannetest. Tol ajal tahtsime ka, et riigikogu võtaks vastu kunstlike lastetoitudega seotud reklaamiseaduse. Meil õnnestus lülitada imikute ja väikelaste kunstlike toitude reklaamiga seotud probleemid reklaamiseadusesse ja see lisa hakkas ametlikult funktsioneerima 2000. aastal.

Nüüd, peaaegu 20 aastat hiljem, see enam ei tööta. On saanud peaaegu tavaliseks, et kunstlikke segusid tootvad firmad sokutavad tihti oma materjalid perearstikeskuste ooteruumidesse. On mindud reklaamiga isegi perekonnaseisuametisse. Kurb on see, et erakanalites näidatakse tihti väikelaste kunstlikke toite tootvate firmade reklaame. Lubamatu on näha ja kuulda, kuidas selliseid segusid tarnivad firmad kasutavad lastearste ära. See on ebaeetiline, vaatamata sellele, et nad sponsoreerivad seltside konverentse ja kongresse.

Termin „rinnapiima asendaja“ on vale ja eksitav, sest mitte kunagi ei saa ka kõige parem ja kallim kunstlik segu asendada rinnapiima. Probleemid algasid eelmise sajandi alguses, kuna maailmasõjad ja kiire industraliseerimine hakkasid pidurdama looduse loomulikke protsesse. Eelmisel aastal tahtis suurem osa riike järjekordsel ÜRO terviseassambleel veel kord kinnitada, kui tähtis on lapsele rinnaga toitmine, aga USA delegatsioon püüdis muuta deklaratsiooni teksti, et soodustada kunstlike segusid tootvate firmade huve. See on näide sellest, et äri ja aktsionäride tulu on kapitalistlikus maailmas palju tähtsamad kui lapse õigused ja tema tervis.

Viimastel aastatel on palju räägitud lapse ja täiskasvanu mikrobioomist. Nüüdisajal peetakse inimese bakterite kooslust eraldiseisvaks organiks ja selle tegevus on sama tähtis kui südame, maksa ja teiste organite funktsioonid. Lapse mikrobioom hakkab välja kujunema juba üsas ja eriti tähtis on selle arengus esimesed eluminutid, -tunnid ja -päevad. 

Bifido- ja laktobakteritel on aktiivne probiootiline toime, mis on palju suurem kui apteekides müüdavatel kallihinnalistel probiootikumidel. Samuti sisaldab rinnapiim üle 200 erineva suhkrumolekuli, mis on vajalikud meie mikrobioomi väljakujunemiseks. Rinnapiimas olevate glükaanide ehk lihtsuhkrute hulgas on oligisahhariidid. Aastakümneid ei teadnud maailm, miks need on rinnapiimas, sest laps ei kasuta neid oma ainevahetusprotsessis. 

Nüüd on jõutud selgusele, et oligosahhariidid on vajalikud selleks, et lapse mikrobioomis areneks väga tähtis komponent – bifidobakterid. SIgA immuunoglobuliini kontsentratsioon on ema ternespiimas maksimaalne lapse esimestel elutundidel ja elupäeval. Teisel elupäeval see langeb juba drastiliselt. Kui laps sünnib ja saab ternespiimast kohe mitu tilka SIgAd, katab immuunoglobuliin kilena tema suu, söögitoru ja mao limaskesta, ehk teiste sõnadega kaitseb bioloogiline kile teda patogeensete bakterite eest ja võimaldab tema seedetraktis välja kujuneda normaalsel mikrobioomil. 

Kahjuks on Eestis rinnaga toitmise näitajad kaugel ideaalist. Kuni kuue kuu vanustest siin sündinud lastest on ainult rinnapiimatoidul alla 30%. Kurb!

Et kaitsta lapse õigust olla toidetud rinnast, on vaja, et kunstlikke segusid tarnivad firmad oleksid seatud raamistikku, mida on püütud teha rahvusvaheliselt ja mida on aktsepteerinud oma direktiiviga ka Euroopa Liit. Kahjuks see Eestis ei tööta. Me vajame oma seadust ja sellepärast soovitaks uuel riigikogul võtta selle väljatöötamine oma plaanidesse – et kaitsta meie lapsi, nende õigusi ja vajadusi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee