Maailm

USA presidendikandidaat Pete Buttigieg kiitis Eestit: „Nad lõid digitaalse ühiskonna.“ (11)

Toimetas Greete Kõrvits, 24. aprill 2019, 19:21
Pete Buttigiegile avaldab e-Eesti muljetFoto: Zuma Press / Scanpix
USA presidendikandidaat, South Bendi linnapea Pete Buttigieg tõi Eesti esile positiivsena näitena sellest, kuidas Ameerikagi võiks muutuda kodanikule mugavamaks ja digitaalsemaks. Buttigieg oleks valituks osutumise korral USA ajaloo noorim ametisse astuv president.

Buttigieg rääkis Eestist Chicago ülikooli Poliitikainstituudi korraldatud üritusel selle aasta veebruaris. Siis oli juba teada, et ta plaanib 2020. aastal presidendiks kandideerida, ehkki ametlikult algatas ta kampaania 14. aprillil. Instituut palus teda rääkima Ühendriikide tulevikust, samuti vastas ta tudengite küsimustele.

„Teate, praegu Eestis – ja see on teistmoodi juhtum, neil on seal ainult miljon inimest – aga see on väga huvitav. Seal on sul oma andmetele täielik õigus,“ räägib ta. „Kui keegi su andmetele ligi soovib pääseda, on sul võimalik teada saada, kuidas ja mida nad tegid. Pealegi, seal saab kõike netis teha,“ loetleb Buttigieg. „Võid valida, võid makse maksta, ainus, mida ei saa teha, on abielluda. No see on ka loogiline, selleks peab ikka inimene olema. Ja mõnda  kinnisvaratehingut ka ei saa teha.“

„Ja nad lõid digitaalse ühiskonna, sest nad lõid turvalise ID-kaardi,“ jätkab Buttigieg. „Meie isikutuvastamine ei saaks enam hullem ollagi!“ kurdab ta. Ta kritiseerib seda, et USAs tuvastab inimese isiku sageli edukamalt Facebook kui mõni dokument. „Peame tõsiselt üle vaatama, kuidas meie andmeid organiseeritakse ja kuidas meie osalus kodanikena tehnoloogilises mõttes toimib. Meie siin oleme selles osas alles päris lapsekingades,“ sõnas Buttigieg.

Buttigiegi juttu saab kuulata allolevast videost. Küsimuse esitab tudeng umbes 57. minutil, Eestit mainib linnapea 59:20 peal.

Kes on Pete Buttigieg?

Hetkel 37aastane Pete Buttigieg (hääldus buutižiž) oleks valituks osutumise korral USA noorim ametisse astunud president. Seni hoidis seda rekordit Theodore Roosevelt, kes sai presidendiks 42aastasena. John F. Kennedy oli 43, Bill Clinton 46. Hetkel on muidugi veel küsimuse all, kas Buttigiegist võiks üldse saada demokraatliku partei kandidaat, kes 2020. aastal Donald Trumpi vastu läheks. Konkurente on tal palju, ka temast edukamaid ning tuntumaid.

Buttigiegi kirjeldatakse kui progressiivset kandidaati. Ta toetab riiklikku tervishoiusüsteemi (mida USAs hetkel ei ole) ning kliimamuutuste ja reostuse vastu võitlemist. Ta on vastu USA praegusele presidendivalimiste süsteemile, kus ei pruugi võita kandidaat, kes saab rahvalt enim hääli. Presidendivalimiste võitja saab iga võidetud osariigi valijameeste hääled. See loob süsteemi, kus näiteks nn sinises ehk traditsiooniliselt demokraatide poolt hääletavas osariigis pole vabariiklaste partei pooldajal väga mõtet valima tullagi ja vastupidi. Presidendikandidaadid pööravad aga tähelepanu neile vähestele osariikidele, kus tulemus võib minna üht- või teistpidi. See on süsteem, millega pole rahul suurem osa USA rahvast, kuna jätab arvestamata märkimisväärse osa rahva tahtest, olgu see siis ühe või teise kandidaadi poolt – elukoht võib määrata selle, et sinu hääl ei loe nagunii, sest üleüldiselt eelistab su koduosariik teist parteid. Osariikide rahvaarvud on ju erinevad ja võita võibki see, kes ei pälvi mitte enamiku inimeste, vaid enamiku osariikide poolehoiu. Nii on USA ajaloos ka juhtunud.

Buttigiegi isa on pärit Maltalt. Ise sündis mees linnas, mille meeriks ta hetkel on, South Bendis Indiana osariigis. Ta õppis Harvardi ülikoolis kirjandust ja ajalugu. Lisaks sai ta kraadi Inglismaalt Oxfordist, kus tudeeris filosoofiat, politoloogiat ja majandust. Buttigiegi vanemad on professorid.

Hiljem liitus Buttigieg USA mereväega. Tal on leitnandi auaste ning ta tegeles mereväes luuretööga. 2011. aastal sai temast South Bendi linnapea, peagi lõpeb tema teine ametiaeg. Kolmandat korda ta presidendikampaania tõttu ei kandideeri.

Pete Buttigieg abiellus oma abikaasa, põhikooliõpetaja Chasten Buttigiegiga 2018. aastal oma kodukirikus. Lapsi neil ei ole. Buttigiegile meeldib mängida klaverit ja väidetavalt õppis ta omal käel ära norra keele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee