Eesti uudised

Õiguskantsler: kas KredExi eluasemetoetus ei peaks olema tulumaksuvaba? (1)

Viljar Voog, 24. aprill 2019, 15:11
Õiguskantsler Ülle Madise RiigikogusFoto: Robin Roots
Õiguskantsler Ülle Madise küsis kirjas riigikogu rahanduskomisjonile, kas tuleks vastu võtta seadusemuudatus, millega vabastataks otse eraisikutele suunatud KredExi eluasemetoetused tulumaksukohustusest. Vastasel juhul võib toetusesaajate maksukoormus sootuks suureneda ehk tulemus olla vastupidine eesmärgiga.

KredEx maksab eluaseme ostmiseks või selle renoveerimiseks mõeldud toetusi välja nii eraisikutele kui ka korteriühistutele. Kuigi toetuste kasutus ei pruugi erineda, on seaduse silmis tegu täiesti erinevate juhtumitega: juriidiline isik ei pea toetuselt tulumaksu tasuma, füüsiline isik aga küll. See on problemaatiline.

Samal teemal

„Näiteks kui 14 000 euro suuruse aastapalgaga inimene saab väikeelamu rekonstrueerimise toetust 15 000 eurot, on tema maksustatav sissetulek 29 000 eurot. Kuna toetus on maksustatav ja ta kaotab ka õiguse maksuvabale tulule, tuleb tal maksta tulumaksu 5800 eurot aastas. See tähendab, et ta peab maksma tulumaksu 4200 eurot rohkem kui siis, kui ta ei oleks saanud KredExi toetust,“ selgitab õiguskantsler oma kirjas probleemi olemust.

Ühest küljest saaks ju väita, et lõpuks on isik ikkagi 10 800 euroga kasumis. Madise toob välja, miks see väide ei ole pädev: „Näiteks väikese sissetulekuga lasterikka pere igapäevast toimetulekut võib KredExi toetus ja seoses sellega suurenev maksukohustus isegi halvendada. Toetus aitab küll parandada pere elamistingimusi, aga kuna see suurendab ka pere ülalpidaja tulumaksukohustust, saab teha vähem muid eluks vajalikke kulutusi.“

Õiguskantsler lisab, et näiteks Euroopa Liidu struktuuritoetus füüsilisele isikule kinnistule vee- ja kanalisatsioonitorustiku ehitamiseks või kogumismahuti paigaldamiseks – pikk ja kantseliitlik nimetus, aga sisuliselt on selle eesmärk eesmärgiga kui KredExi toetusel eluaseme parendamiseks – on pool aastat vana seadusemuudatuse järgi nüüd maksuvaba.

„Kui olete seisukohal, et eraisikutele makstavate KredExi toetuste maksustamine ei vasta parlamendi tahtele, palun Teil kaaluda seaduse muutmist,“ lõpetas Madise oma kirja riigikogu rahanduskomisjonile.

„Õiguskantsleri tõstatatud küsimus on oluline ja põhjendatud ning loodetavasti leiavad võimuesindajad olukorrale kiire ja mõistliku lahenduse. KredEx on varasemalt ka ise sellele küsimusele tähelepanu juhtinud ning pakkunud võimalikke lahendusi,“ kommenteeris KredExi poolt teemat kommunikatsioonispetsialist Joonas Kerge. „Toetuse saajatelt tulnud tagasiside näitab, et KredExi jagatavatel toetustel on selge positiivne mõju. Seega oleks meil hea meel kui see küsimus leiaks kiire lahenduse ja need toetused tehtaks maksuvabadeks.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee