Eesti uudised

ÜLEELAMINE | Kas laps on matkaleminekuks valmis? 

Iiris Prosa, Kaitseliidu noorteorganisatsioonide avalike suhete spetsialist, 24. aprill 2019, 11:21
Foto: Kristjan Prii
Noorkotkast või kodutütrest võsuke hakkab esimest korda metsalaagrisse minema. Mida talle selga panna ja kotti pakkida? Kogenud matkasell ja Tartu maleva noorteinstruktor Martin Erstu jagab näpunäiteid.

Iga poest leitav laigumustriga riideese ei sobi veel matkamiseks. Pahatihti osutuvad need seljas ebamugavaks ja lagunevad kiiresti. Aga matkariietus peab olema mugav ja vastupidav. Nii ongi Kodutütarde ja Noorte Kotkaste organisatsioonid välja töötanud mõnusa, mugava ja vastupidava laagrivormi. Et seda aga veel päris kõigile ei jagu, võib tekkida vajadus ise matkavarustust soetada. Sellisel juhul on mõistlik investeerida kasutajasõbralikku ja kvaliteetsesse, kasutajat pikka aega teenivasse riietusse.
Vihjena nimetab Erstu Fjällräveni või Jack Wolfskini tooteid, aga valik on muidugi palju laiem. Et selles paremini orienteeruda, toome mõned põhimõtted, mida tasuks järgida.

Kuidas riietuda

Samal teemal

Jalanõud. Väga hästi sobivad matkasaapad – toetavad jalga ja hüppeliigest. Saapa juures on äärmiselt oluline voodri puudumine! Tundub võib-olla ebaloogiline, aga higistades imbub niiskus voodrisse ning saabas ei hoia enam sooja.

Ilma voodrita saabas aga hakkab märjaks saades tänu kehasoojusele ise kuivama. Ei tasuks karta ka kummikuid. Need tuleks muretseda vähemalt kaks numbrit suuremad, et villased sokid ikka sisse mahuks. Suurem kummik ei hoia ka tihkelt ümber jala, mis võimaldab õhul liikuda ja kehasoojusel higistamisel tekkiva kondensvee jalanõust välja aurutada.

Sokid. Kõige parem on villane sokk! Isegi suvel. Vill juhib niiskuse kehast eemale ja jalad ei hakka hauduma. Samuti on väga head spordipoes saadaolevad meriinovillased mäesuusasokid, jahinduspoest ostetud villased sokid või sokid tööriiete poest. Hind on küll tavasokkide omast veidi kõrgem, aga nende eluiga on tunduvalt pikem.

Püksid. Head matkapüksid on pigem laiad, et saaks mugavalt ronida, kükitada ja kummardada. Materjal peaks olema selline, et inimese enda kehasoojus koos tuule ja päikesega suudavad püksid kiirelt kuivatada. Igal juhul mitte puuvillane! Puuvillakiud hoiavad niiskust kaua enda sees. Jällegi tuleks vaadata töö- ja matkariiete poole.

Pikk aluspesu. Pika pesu eesmärk on hoida sooja ja juhtida niiskust kehapinnast eemale. Erstu soovitab taas meriinovillaseid materjale. Hind on veidi kõrgem, aga kestavad aastaid. "Minu esimene Aclima meriinovillane särk kestis kaks aastat igapäevast kandmist ja siis veel neli aastat matka- ja trennisärgina," muljetab ta. Väga hästi töötavad ka meriinovilla ja elastiku segust ning bambusviskoosist riided.

Kampsun. Alussärgi peal on kõige parem villane rõivas. Villane kampsun hoiab ka niiskena sooja! Head tööd teeb ka fliis. Softshell materjalist jakke Erstu matkamiseks pigem ei soovita, sest need ei hinga, seega ei lase kehaniiskusel väljuda. Nii võid leida end olukorrast, kus liikudes on palav, aga paigale jäädes hakkab kohe külm.

Jope. Kõige olulisem on tuule- ja vihmakindlus. Samuti tuleks silmas pidada jope hingavust. Väga head on Gore-Tex materjalist jakid. Jope võiks olla kas voodrita või eemaldatava voodriga, nii saab seda kanda ka vihmase suveilmaga ilma, et palav hakkaks. Soovitatav on muretseda veidi suurem jope, sest noored kasvavad kiiresti ja varsti ongi jope paras! Pealegi mahub suurema jope alla suurepäraselt soe villane kampsun.

Müts, sall ja kindad. Rahvatarkus ütleb, et kui pea on soe, siis jalad ei külmeta. Inimese organism teeb kogu aeg tööd, et hoida aju temperatuuril 37 kraadi. Kui külma ilmaga kulub kogu energia aju soojendamisele, siis hakkab jalgadel külm ja mõttetöögi ei ole enam nii terav.

Väga head on kootud suusamütsid või soojemal ajal torusallid. Jällegi on oluline, et müts kuivaks kiiresti. Peakatet ei tohiks unustada ka suvel! Soojal ajal toimub kõik vastupidi – organism teeb tööd aju jahutamiseks. Suurepäraselt sobivad nokkmütsid ja torusallid, mis ei lase päikesel pead liiga kuumaks kütta. Ja ära unusta salli! Palja kaelaga tuule käes tegutsedes võib kergesti ligi tõmmata kaelakanguse või külmetushaiguse. Kindad vali samuti villased! Käsi kasutad ju iga ilmaga. Villane kinnas kätte hoiab sooja ka märjaks saades.

Pikemalt loe juba Kaitse Kodust!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee