Maailm

Petro Porošenko – võidukas president, kes piinlikult hävis (15)

Toimetas Aare Kartau, 24. aprill 2019 11:29
Petro Porošenko pärast valimiskaotust rahvale kõnet pidamas.Foto: Zuma Press/Scanpix
Petro Porošenko kindel kaotus Ukraina presidendivalimistel märkis piinlikult tema ametiaja lõppu. Ligi 3/4 valijatest ei näinud temas meest, kes võiks riiki ka järgmised viis aastat juhtida.

Porošenko vastaskandidaadi, koomik Volodõmõr Zelenskõi mäekõrgune edu näitas selgeid puudujääke ning eksimusi Porošenko töös. Ka ütles vastvalitud president Zelenskõi valimisõhtul ise: „Ma olen sinu kohtuotsus. Ma olen sinu vigade tulemus.“ Siiski lahkub Porošenko presidenditoolilt enesekindlana, tundes ennast mehena, kes muutis Nõukogude Liidu järgset Ukrainat. Tal on ka plaan viie aasta pärast taas ametisse kandideerida, vahendab Financial Times.

Samal teemal

Esmaspäeval kaotajana rahva ette ilmudes, ilmusid Kiievis Porošenko ette tuhanded inimesed, kes soovisid teda tänada viisavaba reisimise eest Euroopa Liidus, riigiasutuste reformimise ja Vene ohu vastu seismise eest. „Viie aastaga oleme me saavutanud enamat, kui keegi teine 25 aastaga,“ väitis rahva usalduse kaotanud president. Ei saa ka väita, et see oleks täielikult vale. Ukraina kiire areng viimase viie aasta jooksul on olnud märgatav. Seda kinnitavad ka välisdiplomaadid.

Toetus kadus just lihtrahva seas, kuna Porošenko andis ametiajal oma tegevusega selgelt mõista, et just oligarhid ja rikkam kogukond saavad tema tööst kõige rohkem kasu. See maksis talle kätte. Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) abiprogramm, mida Porošenko läbi surus, andis taaskord lihtsale ukrainlasele põhjust meest mitte toetada. Valijate üheks suurimaks etteheiteks olid kõrged maksud.

Petro Porošenko ja Volodõmõr Zelenskõi. Foto: SIPA/Scanpix

Porošenko poliitilised hädad olid seotud ka üritusega korruptsiooni välja juurida. Ta ebaõnnestus selles täielikult. Porošenko ei saanud ju võidelda probleemiga, mis tõi kasu tema siseringile ehk oligarhidele. „ Ma pole veendunud Zelenskõi võimetes presidendina teenimisel, kuid ma ei saanud korruptsiooni tõttu Porošenko poolt hääletada,“ võttis riigipea probleemi tabavalt kokku üks Zelenskõi valija.

Ka kohalik uuriv ajakirjandus leidis tõendeid, et Porošenkoga seotud isikud ostsid Venemaalt sõjatehnikat ning müüsid seda Ukraina riigiettevõtetele ülespuhutud hinnaga. Isegi Ukraina lääneliitlased süüdistavad teda ametiseisundi kuritarvitamises. „Porošenkol on „toa kõige targema mehe“ sündroom,“ väitis üks välisekspert.

Vältimaks valimistel kaotust, üritas Porošenko (hilinenult) üles kutsuda oma toetajaid, et Ukraina NATO-sse ning Euroopa Liitu viia. Ta soovis mõjutada ka Läänt, et sätestada Venemaa vastu karmimad sanktsioonid. Porošenko jäi sellega lootusetult hiljaks.

Kuigi pühapäevastel valimistel õnnestus Porošenkol võit saavutada vaid ühes Lääne-Ukraina valimispiirkonnas – Lvivis, oli tema toetus suur ka Kiievi kesklinnas. See näitab selgelt tema populaarsust pealinna jõukama elanikkonna seas. Porošenko soovitud tagasitulek ei pruugi olla samuti lihtne, sest Ukraina peaminister Volodõmõr Groisman ütles teisipäeval, et ta lahkub Porošenko parteist ning loob oma ühenduse.