Ilm ja loodus

VIDEO JA FOTOD | PPA avastas Vaindloo lähedal ulatusliku merereostuse 

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 24. aprill 2019, 10:05
Foto: Politsei- ja piirivalveamet
Vaindloo saare lähedalt avastatud ulatusliku merereostuse eemaldamine võttis politsei- ja piirvalveametil peaaegu terve ööpäeva aega. Meres hulpis kileja ja tükilise välimusega kütus.

Laupäeva pärastlõunal sai Merevalvekeskus ühe laeva tüürimehelt teate, et Vaindloo saare lähedal võib olla meri reostatud. PPA piirivalvelaev läks kohapeale olukorda kontrollima ja avastas saaste, mille levik oli hinnanguliselt 3 ruutmiili ehk 10 ruutkilomeetrit. Kilejat ja kohati tükilist merereostust likvideeriti kokku 17 tundi ja selle ajaga korjati merest umbes 3 m³ raskekütust.

PPA valmisoleku ja reageerimise büroo juhtivkorrakaitseametnik Marge Kohtla sõnul läbib päevas Soome lahte enam kui 20 naftatankerit, mistõttu on risk merereostuse tekkeks piirkonnas kõrge. „PPA vastutada on merereostuse tuvastamine ja likvideerimine ning teeme iga päev merel seiret, et ära hoida halvim. Oma tähelepanekuid jagavad meiega ka erinevate laevade meeskonnad, mis aitab võimaliku reostuse kiiremini tuvastada,“ ütles Kohtla.

Üheks suuremaks naftareostuse ohuallikaks on naftavedu ja punkerdamine ehk laevade mootorikütusega või õlidega varustamine. „Merereostuse korral on kriitilisi faktoreid palju, näiteks ilmastikuolud, reostuse kogus ja merre sattunud ainekoostis. Meie jaoks on äärmiselt tähtis tegutseda kiirelt, selleks, et reostuse mõju oleks elusloodusele võimalikult minimaalne. Samuti peame takistama reostuse jõudmist rannikule, kuna see oleks kordades töömahukam ja kallim,“ lisas ta.

Eelmisel aastal teatati PPA-le 45 võimalikust merereostusjuhtumist, millest kinnitust leidis 9.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee