Juhtkiri

Juhtkiri | Käitumiskursustel presidendi juures (10)

Ohtuleht.ee, 23. aprill 2019, 18:34
Uute ministrikandidaatide tutvumisvooru teine päev presidendi juures võis mõlema kutsutu jaoks omajagu piinlik olla. Et riigipea pidas vajalikuks kohtuda vähetuntud või arusaamatusi põhjustanud avaldustega esinenud kandidaatidega, siis vähese tuntuse üle ei tohiks nuriseda ei Mart Helme ega Urmas Reinsalu. Kui Helme on agara suupruukimise tõttu ehk juba liigagi tuntud, siis seda kummalisem on poliitsaurus Reinsalu lülitamine sellesse nimekirja.

Vaevalt olid tema puhul peapõhjuseks kunagised väljaütlemised kanakarja kambaka teemadel, küll aga võivad peavalu hakata tekitama tema juhitamatud sõnavõtud Venemaa okupatsioonikahjude teemal, sest välisministri kohal on rahvusvahelise kahju tekitamise võimalused mõõtmatult suuremad kui seni justiitsministrina. Kellele on aga vaja olukorda, kus peaminister Jüri Ratasel tuleks lisaks EKRE eest sarivabandustele hakata klaarima ka Reinsalu võimalikke soolosid.

Eesti elu ja demokraatia kõverpeegel on olukord, et veel hiljuti EKRE poolt puunukuks tituleeritud riigipea juures käib tolle erakonna õõnespuidueksperdist juht nüüd konstruktiivselt mõtteid vahetamas. Uus reaalsus on seegi, et ministrihakatised käivad Kadriorus kui käitumiskursustel ning kohtumiselt väljuval kandidaadil pole piinlik öelda, et president soovitas tal hoida „viisakat tsiviliseeritud joont“. Lennart Meri hüüaks taevast appi, meie aga noogutame mõistvalt.

Enamgi veel – kui siseministrikandidaat armulikult lubab, et tema ministeeriumis siiski pead veerema ei hakka ja töötajatele ust ei näidata, siis tundub see ülimana, mida Eesti poliitikas võiks saavutada. Tahaks loota, et erakonnajuhi leebus alkoholi tarvitanuna autorooli istunud ja kiirust ületanud ministrikandidaadi suhtes pole vastutulek oma maapiirkondade valijatele. Kõige selle taustal ei tahaks olla presidendi nahas, kes sellisele kooslusele oma õnnistuse kaasa andis. Nüüd on vastutus Jüri Ratase käes. Alustuseks peab väärtuspõhisust sõnades nii tähtsaks pidav peaminister otsustama, kuidas on võimalik koostöö nähtudega rooli istunud ministriga. Võimalik, et seegi on paari kuu jooksul Ratase jaoks sobilikuks käitumiseks muutunud. Eks väärtused ikka muutu.

10 KOMMENTAARI

l
Loogiline. 24. aprill 2019, 09:04
Ega Kaljulaid ei saagi ju nähtudega autot juhtimist pahaks panna.
m
mhh 24. aprill 2019, 09:03
ei saa aru, miks peaks selle näidu 0,14 promilli üle nüüd mitu päeva kisa tõstma. inimesele tuleb soovitada lihtsalt osta alkomeeter, et edasisi piinlikke momente vältida. kui promill suurem kui 0,5 ei ole, siis pole mõtet kisa tõsta.
Loe kõiki (10)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee