Kommentaar

Ivo Rull | Poliitiliste koomikute tähelennud ja langused (8)

Ivo Rull, endine humorist, 23. aprill 2019, 18:31
Ukraina presidendivalimised mäekõrguselt võitnud Volodõmõr Zelinskõi võib lugeda end suhteliselt õnnestunud presidendiks, kui aasta pärast on tema tänasest populaarsusest alles veel poole jagu. Seda saatust ei ennusta ma talle mitte hommikuse kohvipaksu pealt, vaid analüüsides seni poliitikas ilma teinud naljaninade käekäiku.

Poliitikas osutub koomika edukaks, kui see ühendub õigel hetkel protestimeeleoludega. Nagu on öelnud kunagine USA president  Thomas Jefferson, on naeruvääristamine ainus relv, mida mõistetamatute väidete vastu kasutada saab. Poliitikasse sisenevad meelelahutajad on oma kampaaniates  edukad, kui neil õnnestub teravmeelselt paljastada ühiskonna valupunkte, olla efektselt üle oponentide demagoogiast ning pakkuda osade valijate rahuolematusele värsket väljundit.

Naer on ühtlasi ka nõustumine naljatleja seisukohtadega. Kui paljud valijad pole poliitikast aru saanud või on selles pettunud, on pinnas humoristlikele populistidele soodne. Aga paratamatu on seegi, et populistlikud ja koomilised protestipoliitikud või protestiliikumised ammendavad oma toetuse varem või hiljem.

Eesti naljameistreid

Alustame Eesti näidetest. 1992. aastal, meie äsja iseseisvuse taastanud vabariigi esimestel parlamendivalimistel, sai mitmeid meelelahutajaid koondanud Kuningriiklaste  protestinimekiri 8 kohta. Järgnevalt neljal aastal tegid nad Toomapeal üksjagu pulli, kuigi kuningriiklaste  seas oli ka tõsiseltvõetavaid tegijaid.

Näiteks toonane Eesti tipphumorist Priit Aimla osutus väga töökaks ja asjalikuks saadikuks, kes süvenes paljudesse eelnõudesse ning tegi sisulist tööd komisjonides. Ent see ei päästnud peamiselt Kalle Kulboki ja Kirill Teiteri avaliku tegevuse tõttu klounide imago omandanud rojaliste, kes 1995.aastal püüdsid parlamenti taas pääseda koos rohelistega. Valimistel künnise alla jäämine lõpetas peagi ka kuningriiklaste poliitilise tegevuse.

2009.aastal sai europarlamenti üle 102 tuhande häälega üksikkandidaat Indrek Tarand, kes lisaks ametnikukarjäärile oli populaarsust kogunud mitmetes meelelahutuslikes telesaadetes. Tarand ühendas oskuslikult kartellierakondade vastased protestimeeleolud oma provotseeriva, sarkastilise ning sageli jämekoomilise esinemismaneeriga. 

Kuigi Tarand pääses neidsamu võtteid ekspluateerides europarlamenti ka 2014. aastal, pole tal õnnestunud endale kujundada tõsiseltvõetava poliitiku imagot. 2011. aastal ei osutunud Indrek Tarand edukaks presidendivalimistel, tänavu kevadel jäi ta suhteliselt tagasihoidliku häälesaagiga välja riigikogust ning küsitlustulemuste põhjal pole tal lootust osutuda valituks tänavu mais toimuvatel europarlamendi valimistel.

Mõned rahvusvahelised naljaparteid

Kümme aastat tagasi alustas Itaalias koomiku Beppe Grillo eestvedamisel tegevust populistlik Viie Tähe Liikumine. Soodsa pinnase selle liikumise populaarsuse kasvule lõi pikka aega Itaaliat korruptiivselt ja skandaalselt valitsenud Silvio Berlusconi tegevus.

Möödunud kevadel toiminud parlamendivalmistel osutuski Viie Tähe Liikumine võitjaks, kogudes kolmandiku kõikidest häältest. Ent pärast koalitsiooni loomist vasakerakondadega on nende populaarsus tänaseks drastiliselt vähenenud.

Viisteist aastat tagasi asutati Saksamaal satiiriajakirja Titanic toimetajate poolt tegevust Die PARTEI (töö, õigusriigi, loomakaitse, eliidi-edendamise ja otsedemokraatlike algatuste eest seisev partei). Selle naljapartei üks esindaja ostus 2014.aastal valituks europarlamenti ning Saksamaa parlamendivalimistel on nad kogunud kuni poole miljoni valija toetuse.

Poola Õllesõprade Partei sai 1991.aastal parlamendis 16 kohta, ent edaspidi pole tagasivalituks osutunud.

Viis aastat tagasi registreeriti Ungaris Kahesabalise Koera Partei, mis lisaks tasuta õllele ja maksude langetamisele lubas näiteks ka üht tööpäeva nädalas ning kaht päikesetõusu päevas. Seda parteid toetas eurovalimistel ligi 1,7 protsenti valijatest.

Koomika ja poliitika saavad ikka ja jälle kokku segastel aegadel. Tänapäeval võimaldavad meelelahutus- ja sotsiaalmeedia neil edukad olla taas ja taas, sest olemas on lihtsameelsete valijate baas.

8 KOMMENTAARI

e
Eksole? 24. aprill 2019, 10:38
Hr. Rull ei suuda veenda, et valituks osutunud "koomik Želenski" näitelaval koomikat tehes ka poliitilisel areenil koomikaga hakkab tegelema...
(loe edasi)
ä
ätt. 23. aprill 2019, 18:55
Kui ta suudab Donetskis toimuva verevalamise siis see on juba suur õnnestumine.Meie kommijatele-Donetski madinas on süüdi muidugi mõlemad osapooled aga kes kogu aeg ründab ??
Loe kõiki (8)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee