Lähedased kannavad Negombos hukkunute kirste.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 23. aprill 2019 11:14
Teisipäeva hommikul on Sri Lanka politsei andmete kohaselt tõusnud pommirünnakutes hukkunute arv 310-ni. Juba toimus ka esimene massimatus Negombos, vahendab BBC. Ilmnenud on ka teated, mille väitel oleks võinud rünnakuid ennetada.

Sri Lanka rahvas on leinas. Pühapäeval aset leidnud pommirünnakute tagajärjel hukkus viimastel andmetel 310 inimest. Et ennetada uut rünnakut, tõstsid ametivõimud turvalisust kogu riigis – kuulutati välja ka eriolukord. Kardetakse, ent ollakse valmis. Teisipäeval seisti Aasia saareriigis kohaliku aja järgi kell 08:30 hukkunute mälestuseks kolm minutit vaikuses. Valitud aeg peegeldas pühapäevast kellaaega, mil toimusid esimesed kuus plahvatust. Lipud tõmmati poolde masti ning rahvas langetas pea – nii hukkunute kui ka vigastatute austuseks. Ülestõusmispüha pommirünnakud on Sri Lanka jaoks unustamatu tragöödia. 

Kahtlustatakse kohalikku islamistlikku rühmitust

Sri Lanka võimuorganid näevad rünnakute taga kohalikku islamistlikku rühmitust nimega National Thowheed Jamath (NTJ). Teisipäeva ennelõunaks on politsei vahistanud 40 kahtlusalust, kes võivad olla seotud pommirünnakute korraldamisega. 

Välja kuulutatud eriolukord annab politseile ning sõjaväele võimu kahtlusaluseid ilma kohtu loata vahistada ning üle kuulata. Viimati kasutati sellist erivõimu ligi 26 aastat kestnud kodusõja ajal, mis lõppes 2009. aastal. Hinnanguliselt hukkus tolle perioodi kõigi intsidentide käigus üle 100 000 inimese. See arv ei vähenda aga kuidagi praeguse olukorra dramaatikat, kui surnud on 310 ning vigastatud üle 500 inimese.

Eriotstarbeliselt on Sri Lankas keelatud sotsiaalmeedia kasutamine. Ametivõimud on blokeerinud juurdepääsu Facebookile, WhatsAppile ja Instagramile. 

Valitsuse poolt peamiseks kahtlusaluseks kuulutatud rühmitus NTJ pole pühapäevast terroriakti omaks võtnud. Grupeering pole varem suuremate rünnakute korraldamisega tähelepanu äratanud. Eelmisel aastal süüdistati neid budistide monumentide lõhkumises.

Sri Lanka naise traagiline reaktsioon lähedaste matusel. Foto: Reuters/Scanpix

Eirati ohumärke?

Pühapäevast alates on rahva seas süvenenud usaldamatus riigivõimu suhtes. Levivad kuuldused, et ametivõimudele laekus enne rünnakuid informatsiooni nende toimumisest. Väidetavalt hoiatasid julgeolekuagentuurid, kes NTJ tegevust jälgisid, ohumärkidest politseid. Sri Lanka peaminister Ranil Wickremesinghe sõnul polnud aga valitsuskabinetti selline informatsioon jõudnud.

Valitsuskabineti pressiesindaja Rajitha Senaratne sõnul on infopuuduses süüdi kuid kestnud lõhe peaminister Wickremesinghe ja president Maithripala Sirisena vahel. Pressiesindaja arvates võisid olla riigi kahe tähtsama mehe konfliktid põhjuseks, miks turvaaruanded peaministrini ei jõudnud. 

Julgeolekuagentuurid teadsid, et NTJ on ohtlik, teatab The Telegraph. Nad olid kogunud rühmituse kohta põhjalikku informatsiooni, mis väljendas grupeeringu liidrite asukohta ning plaane. 11. aprillil esitatud julgeolekuaruandes hoiatati katoliku kiriku pommitamiste eest. Varem olid ka India turvaagentuurid Sri Lankat analoogse infoga hoiatanud. See näitab, et NTJ võis saada abi ka välismaalt. Teati, et tõenäoliselt NTJ-ga seotud radikaalne islamirühmitus on kogunud juba jaanuari algusest relvastust ja lõhkeaineid.

Seda, et võimud teadsid ohust, tõendab ka see, et vaid loetud tunnid pärast plahvatusi vahistati vähemalt 24 kahtlusalust. Miks julgeolekuagentuurid jätsid ohumärkidele enne rünnakuid reageerimata jääb hetkel suureks vastamata küsimuseks. Kas tõesti sisesõda presidendi ja peaministri vahel takistas traagiliste rünnakute ennetamist? Mitmed ministrid on seetõttu president Sirisena suhtes kriitikanooli pildunud. 

„Me tunneme juhtunu üle häbi. Kui asjassepuutuvate isikute nimed olid teada, miks neid ei arreteeritud?“ rääkis linnaplaneerimise minister Rauff Hakeem kriitiliselt. Ta nimetas rünnakuid julgeolekuorganisatsioonide tohutuks ebaõnnestumiseks. Sri Lanka president ei ole ise ohumärkide eiramise kohta ühtegi rahuldavat vastust andnud.