Poliitika

Täiendatud 18.20

Uued detailid ministrikandidaat Kuusiku jääknähtudest: Ratas oli esmaspäeval juhtunust teada saades häiritud (304)

Viljar Voog; Johanna-Kadri Kuusk, 23. aprill 2019 13:31
Marti KuusikFoto: Robin Roots
EKRE liige ja tulevane väliskaubandus- ja tehnoloogiaminister Marti Kuusik tunnistas, et puhus parlamendivalimiste järgsel hommikul autoroolis politsei alkomeetri ''punaseks''. Mehel tuvastati minimaalselt 0,2promilline joove. Peaminister Jüri Ratas oli esmaspäeval juhtunust kuuldes häiritud. 

"Liiklusreeglite järgimine on sõidukijuhtidele kohustuslik, sest sellest sõltub kõigi meie turvalisus, elu ja tervis. Seetõttu olin eile juhtunust kuuldes loomulikult häiritud ning vestlesime antud teemal põhjalikult nii Marti Kuusiku kui Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimehe Mart Helmega," kommenteeris Jüri Ratas, andes mõista, et sai vahejuhtumist teada avalikkusest päev varem. 

Samal teemal

"Marti Kuusik on oma tegu kahetsenud ja teinud juhtunust vajalikud järeldused. Samuti on Politsei- ja Piirivalveamet tema suhtes algatatud väärteomenetluse lõpetanud. Neil põhjustel ei taotle ma Eesti Konservatiivselt Rahvaerakonnalt uue ministrikandidaadi esitamist," lisas peaminister. 

Kuusik ütles küll alguses ERRi uudisportaalile, et ei kavatse ajakirjandusega oma kaasusi jagada, kuid lõpuks tunnistas, et oli valimiste õhtul EKRE korralike tulemuste puhul napsutanud ja järgneva hommikusöögi vahele jätnud, mispärast puhus välja 0,14 promilli.

Politsei ametlik selgitus juhtunust on aga veidi tõsisem: „4. märtsil peatas politsei Rakvere linnas 48-aastase mehe lubatud sõidukiiruse ületamise tõttu. Sõiduki kiiruseks mõõdeti 74 km/h kohas, kus lubatud kiirus on 50 km/h. Kontrollimisel tuvastati juhil ka alkoholi tarvitamise tunnused. Politsei koostas väärteomaterjali kiiruseületamise ning mootorsõidukijuhile lubatud alkoholi piirmäära ületamise kohta Liiklusseaduse §224 lg1 ja §227 lg 2 alustel.  Kuna juht avaldas kahetsust ning oli valmis läbima mõjutusprogrammi KOJU, siis väärteomenetlus lõpetati rahatrahvi määramata. Kui seda kohustust ei täideta 10 kuu jooksul, siis võib politsei väärteomenetluse taas avada.“

Seega, mitte ainult ei ületanud Kuusik lisaks kiirust, vaid ka tema promill oli mälu järgi öeldust kõrgem: paragrahv 224 lõige üks järgi karistatakse, kui ühes grammis veres on alkoholisisaldus 0,20–0,49 milligrammi ehk promilli. Tõsi, Kuusik ei pruukinud valetada, sest ta ütles välja puhutud näidu 0,14 välja mälu järgi ja võis promillid sassi ajada milligrammidega liitris, mis on alati promillidest kaks korda väiksem summa.

„Kui te tahate mind eksponeerida ebamugavas olukorras, siis ma ei taha teiega kaasa minna,“ rääkis Kuusik hommikul ERRile ja märkis, et tema kvaliteedid ministri ametis tulenevad põhiliselt tema võimest käituda ministrina.

Kuusik toonitas ka seda, et 4. märtsi hommikul ei olnud ta veel ministri kandidaat, seega ei ole õigustatud ka suur huvi tema kui avaliku elu tegelase toimetuste vastu, sest toona ta end kindlasti avaliku elu tegelasena ei näinud.

„Aga et tõmmata ühiskondlikku võllarattasse või seada häbiposti, see ka nagu päris lahendus ei ole,“ ütles ta ja palus võimalust ministrina oma rolli integreeruda.

President Kersti Kaljulaid, kes kohtus Kuusikuga eile ehk enne patu ilmsikstulekut sõnas täna teemat kommenteerides: „See on küsimus sellele inimesele, tema erakonnale ja ka peaministrile. See ei ole põhjus minu jaoks sekkuda ministri ametisse nimetamisse.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee