Juhtkiri

Juhtkiri | Presidendi kaelamurdev valik (6)

Ohtuleht.ee, 22. aprill 2019, 18:18
Põnevamaks kui Venemaa presidendiga kohtumine tõotab president Kersti Kaljulaidile kujuneda valitsuse uue koosseisu ministritega tutvumise järel hamletlikule küsimusele vastuse leidmine – kinnitada või mitte kinnitada. Presidendi huvi uurida esmaallikailt endilt järele nende varasemaid väljaütlemisi ja seisukohti on ühelt poolt mõistetav, sest ükski seadus seda ju ei keela.

Kuid teisalt ei jäta seadus riigipeale ka erilist mänguruumi jätta mõni ministrikandidaat või valitsuse koosseis tervikuna ametisse kinnitamata ka juhul, kui kandidaatide sõnad ja teod ei tundu heade tavadega kooskõlas olevat. Isegi siis, kui mõnel juhul võib tunduda terendamas oht riiklikule julgeolekule, oleks kinnitamatajätmine pretsedent, mis kindlustaks rohkelt tööd kõigile õigusteadlastele. Sarnane olukord on taasiseseisvunud Eesti ajaloos korra juba olnud, kuigi lahjemal kujul. Toona keeldus president Lennart Meri küll algul vabastamast majandusministrit, keda peaminister Mart Laar tahtis uue vastu välja vahetada, kuid kriisi vältimiseks pidi seda siiski tegema.

Praegu on president Kaljulaid juba korra välja näidanud rahulolematust EKRE võõrtööjõuvastase retoorika suhtes, kui tegi üllatuskülaskäigu ukraina töötajaid kasutavasse lüpsifarmi. Kas selle žestiga riigipea võimalused oma meelsuse väljendamiseks aga piirduvad ja tal tuleb ametisse kinnitada minister, kes on mures Eesti huve eiravate juutide ja sionistide pärast, millele on teravalt reageerinud ka eelmine riigipea? Või kas siseministriks kvalifitseerub poliitik, kes on ähvardanud rahvarahutustega, vihjanud kahtlusaluste ametnike, poliitikute ja ajakirjanike nimekirjale ning kel on võimule saades süvariigi struktuuride suhtes kindlad plaanid. 

Küsimus, kas oht demokraatiale on suurem sellist valitsuse koosseisu ametisse kinnitades kui seda kinnitamata jättes, on sama filosoofiline kui küsimus munast ja kanast. Presidendi valikuid ei tule kadestada, sest tema peab isegi sellise keerulise dilemma puhul kindla otsuse langetama olukorras, kus naispoliitikutest „emmede aeg on läbi“, sest uue võimuliidu „issid on kodus“.

6 KOMMENTAARI

j
jaan 24. aprill 2019, 12:32
Kõik on ju tore kui kinnitab järelikult võtab ka vastutuse. On pärast kellekäest arupärida .
a
Axter 23. aprill 2019, 10:27
Võin kihla vedada, et president kinnitab valitsuse silmagi pilgutamata. Tema huvi isiklikult tutvuda valitsuse liikmetega on endastmõistetav ja otsida...
(loe edasi)
Loe kõiki (6)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee