Pühapäeval toimusid Sri Lankal rünnakud katoliku kirikutes ja hotellides. Täpselt pole veel teada, kes need korraldasFoto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 22. aprill 2019 18:26
Lihavõttepühapäeval toimunud enesetapurünnakutes Sri Lankal hukkus vähemalt 290 inimest. Valitsus süüdistab üht seni üsna tundmatut džihadistide rühmitust. Ehkki eri inimgruppide vahelised konfliktid Sri Lankal ei ole paraku midagi uut, pole aga kristlaste ja moslemite vahel seal ajalooliselt seni vaenu olnud. Viimasel ajal näitavad teiste suhtes jõudu pigem hoopis budistid.

Sri Lanka valitsus süüdistab rünnakutes rühmitust National Thowheed Jamath, kes on seni riiki terroriseerinud vaid Buddha kujusid ümber lükates. Ühtki verist rünnakut nende hingekirjas seni teadaolevalt pole, kirjutab BBC.

Moslemid pole Sri Lankal religioosseks enamuseks. Suurem osa srilankalasi, umbes 70 protsenti, on budistid. Moslemeid on 9,7, hindusid 12,6 protsenti. Kristlasi, kes on peaasjalikult katoliiklased, on kusagil 6 protsenti.

26 aastat väldanud kodusõda, mis kuulutati lõppenuks 2009. aastal, ei olnud aga niivõrd usundite-, kui rahvustepõhine. Briti kolonialistid näisid soosivat  tamili rahvust, mis ei meeldinud singalitele, kes moodustavad riigi suurima rahvusgrupi. Kui koloniaalvõim 1948. aastal lakkas, haarasid singalid võimu ning võtsid tamilidelt ära suurema osa nende maadest ja varadest. Aastakümneid hiljem alanud kodusõja juured on kindlasti koloniaalajas ning sellele järgnenud vaenamises. Kusjuures, see vaen ei puudutanudki kristlust ja islamit nii otseselt, kuna oli, nagu mainitud, peamiselt rahvusrühmade vaheline. Tamilid on peamiselt hindud ja singalid enamjaolt budistid. Kodusõjas hukkus kümneid tuhandeid inimesi.

Kodusõja vari heljub Sri Lanka kohal endiselt. Praegune president Maithripala Sirisena tõrgub vastu ÜRO nõudmisele algatada sõjakuritegude uurimise protsess ning valitsuse ametlik seisukoht on, et sõda peeti Tamili Tiigrite rühmituse, mitte tamili rahva vastu. Tamilid ise päris kindlasti nii ei arva.

Kuid ehkki pinged on õhus, möödus sõjajärgne kümnend siiski suhteliselt rahumeelselt, kirjutab Washington Post. Pigem tekitavad konflikte budistlikud rahvuslased. Lääne inimese silmis on budism rahumeelne ja filosoofiline, mõtisklustest kantud usund, kuid tegelikkuses ei ole agressiivsus võõras ka budismile. Budistid ei vaata viimasel ajal viltu mitte ainult hindudele, vaid ka moslemitele ning buda munkadel on kombeks vahel käia katoliku missadel lärmi tegemas ja jumalateenistust segamas. Eelmisel aastal ründasid budistid Kandy piirkonnas moslemite kodusid, mošeesid ja ärisid.

Singalid õhutavad viimasel ajal hirmu, et kardetud vähemusgrupid kasvavad muudkui järjest suuremaks ning muutuvad järjest mõjukamaks. Sotsiaalmeedias levivad kuulujutud näiteks sellest, kuidas moslemite rõivaäridest ei tohi daamidele aluspesu osta, kuna need steriliseerivad singali naisi. Moslemeid ei salli kuigi palju ka peamiselt hindu usku tamilid. Kuid näiteks terrorirühmitusel ISIS pole Sri Lankal kunagi mingit võimu olnud, kirjutab ajakiri Foreign Policy. 2016. aasta seisuga lahkus rühmituse ridadesse võitlema vaid 32 srilankalast.

Amarnath Amarasingam, kelle tööks on uurida äärmusliikumisi Sri Lankal, selgitab ajakirjale New Yorker, et kristlasi on nii tamilide kui singalite seas. Omavahel ei ole moslemid ja kristlased Sri Lankal ajalooliselt sugugi vaenujalal. Amarasingam ei usu, et rünnaku taga oli mõni kodumaine moslemite liikumine, kogu rünnaku professionaalsus ja ulatus viitavad tema hinnangul pigem mõnele rahvusvahelisele terrorirühmitusele. Sri Lanka Mosleminõukogu tegi rünnakute järel ka avalduse, milles mõistis hukka vägivalla „meie kristlastest vendade ja õdede vastu“.