Eesti uudised

PPA võitis ID-kaartide tootmisega seotud kohtuvaidluse 

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 22. aprill 2019, 13:29
ID-kaartFoto: Tiina Kõrtsini
ID-kaardi tootmise õiguspärasuse kahtluse alla seadnud kohtuvaidlus lahenes politsei- ja piirivalveameti kasuks, kinnitates, et Prantsuse ettevõttega Idemia lepingu sõlmimine oli õigustatud. 

Kohtuvaidlus lõppes neljapäeval, kui Tallinna ringkonnakohus avaldas määruse, millega tunnistati õigeks politsei- ja piirivalveameti (PPA) otsus riigihankes selle Idemia lepingupartneriks valimine. PPA on sellega saanud kahes kohtuastmes kinnituse, et ID-kaardi tootmise riigihange viidi läbi korrektselt.

Samal teemal

29. mail 2017 vaidlustas Gemalto AG politsei otsuse kuulutada ID-kaardi tootmise riigihankes edukaks Idemia pakkumus tuues põhjenduseks, et pakkumuste hindamine oli ebakorrektne ja Gemalto suhtes ebaõiglane. Esimese kohtuastme lahend PPA kasuks tuli 28. detsembril 2017. Jaanuaris 2018 esitas Gemalto ringkonnakohtule  apellatsioonikaebuse, kuid möödunud nädala otsusega kinnitas ka ringkonnakohus, et hankeprotsess ja tingimused vastasid nõuetele ning Gemalto kaebus on põhjendamatu.

PPA identiteedi ja staatuste büroo juhataja Margit Ratniku sõnul on kahes kohtuastmes saadud võit PPAle tähtis. „Isikut tõendavate dokumentide välja andmine on riiklikult oluline protsess ning lepingu maht ulatub viie aasta jooksul 40 miljoni euroni. Seetõttu peab riigi partneri valik selles protsessis olema igati seaduspärane ja korrektne,“ ütles Ratnik.  

Kohtuotsusega mõisteti hagejalt Gemalto AG välja PPA menetluskulud summas 17 050 eurot. Ärisaladusele viidates on kohtumenetluse sisu kuulutatud kinniseks. Hagejal on õigus kohtuotsus edasi kaevata. 

Politsei- ja Piirivalveameti ja Gemalto AG on osalised veel ühes kohtuvaidluses, kuhu on liidetud kolm hagi. PPA nõuab Gemaltolt kahjutasu seoses lepingurikkumisega, mis puudutab ID-kaardi võtmete genereerimist väljaspool kaardi kiipi. Samuti hageb PPA endist lepingupartnerit seoses 2017. aastal avastatud ID-kaardi turvariskist teavitamata jätmisega. Gemalto omakorda hageb PPAd seoses lepingurikkumiste osas kompromissläbirääkimiste lõpetamisega. Selles vaidluses on PPA esitanud kohtule oma seisukohad ja vastulaused ning ootab kohtu edasisi samme menetlusega edasi liikumisel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee