Zelenskõi kampaania peakorterisFoto: AFP/Scanpix
Gerly Mägi, Allan Espenberg 21. aprill 2019 22:34
Ukraina presidendivalimised võitis koomik ja meelelahutaja Volodõmõr Zelenskõi. „Ma lahkun kabinetist, kuid kinnitan, et ma ei lahku poliitikast,“ ütles kaotust tunnistanud Petro Porošenko.

Poliitikas täielik uustulnuk Zelenskõi kogus hääletusel üle 70 protsendi toetust, mida nähakse suure löögina Porošenkole ja senisele Ukraina riigivalitsemisele.

Zelenskõi kogus lävepaku küsitluste järgi 73,2 protsenti häältest praeguse presidendi Petro Porošenko 25,3 protsendi vastu. Seejuures oli Zelenskõi Porošenkost üle kõigis Ukraina oblastites, ka neis, kus on seni praegust presidenti agaralt toetatud.

Et lävepakuküsitluste tulemused selgusid pärast valimisjaoskondade sulgemist, jäi Zelenskõi päeval tagasihoidlikuks. „Täna kindlasti võidavad ukrainlased, võidab Ukraina ja ma loodan, et võidab aus valik,“ ütles Zelenskõi meediale valimisjaoskonnas, enne, kui sedeli ise kasti lasi.

Küsitlustulemuste selgumise ajal oli Zelenskõi oma kampaania peakontoris ning naeratas rahulolevalt, taustaks mängimas tema telesõu tunnusmuusika.

„Aitäh kõigile!“ karjus ta mikrofoni. „Luban, et ei vea teid eales alt. Ja kuna ma pole veel president, siis räägin nagu tavaline ukrainlane: las kogu endine Nõukogude Liit vaatab meid ja näeb, et kõik on võimalik!“ kirjutab raadio Vaba Euroopa veebileht.

Valimisaktiivsus nendel valimistel oli kella 15 paiku 45,26%. Hääled saavad täpselt loetud kahe-kolme päevaga, mil ametlikud valimistulemused kinnitatakse.

Esimeses voorus pea jagu üle

Kui rääkida esimese hääletusvooru tulemustest, siis oli Volodõmõr Zelenskõi ülekaal mäekõrgune. 7. aprillil avalikustas keskvalimiskomisjon tulemused: Zelenskõi kogus 30,24% ja Porošenko vaid 15,95% häältest. Seejuures ei jäänud Ukraina tuntuim naispoliitik Julia Tõmošenko teise vooru pääsemisest kuigi kaugele: talle anti 13,4% häältest.

Zelenskõi kommenteeris esimese vooru tulemusi järgmiselt: „Mulle tundub, et esimest korda meie riigi ajaloos ei tegutsenud ministeeriumid ja politsei mitte ühe kandidaadi nimel, vaid töötasid riigi heaks, kaitstes Ukraina huve.“

31. märtsil saavutas Zelenskõi võidu Ukraina 21 oblastis 24st, kui Porošenko suutis võita vaid kolmes läänepoolses oblastis (Ivano-Frankivsk, Lviv, Ternopil). Seejuures oli Zelenskõi edu mõnes oblastis hiiglasuur: näiteks Dnipropetrovski oblastis võitis ta 45% häältest, samal ajal kui Porošenko sai vaid 8%. Ka pealinnas Kiievis oli edukam Zelenskõi. Homsetel valimistel ennustatakse Zelenskõi kindlat ja ülekaalukat võitu.

Mis mees see Zelenskõi on ja millega silma paistnud, loe pikemalt SIIT!