Pilt on illustreerivFoto: pixabay.com
Tõnis Erilaid 21. aprill 2019 17:42
Inimkonnal kulub veel sadu, kui mitte tuhandeid aastaid enne, kui saame asuda silmast silma uurima kaugeid galaktikaid. Nüüd aga on astronoomide kinnitusel tulnud sealt meile sõnum. 

Harvardi ülikooli teadlased  on asunud tõsisemalt uurima viis aastat tagasi, 8. jaanuaril 2014 Paapua Uus Guinea lähedal Vaiksesse ookeani kukkunud tillemat sorti, vaid meetrise läbimõõduga kivimeteoriiti. Teadlaste hinnangul on see tavatu objekt meieni tulnud kaugelt väljastpoolt päikesesüsteemi ja on nagu pudelipost avakosmosest.

„Tema rännak võis kesta sadu miljoneid aastaid, kuid teoreetiliselt võime sellelt leida baktereid, mis annavad märku elust teistel, kaugetel planeetidel,“ nendib Harvardi astronoomiaprofessor Abraham Loeb, miks just see meteoriit erilist huvi pälvib.

„Tavapäraselt langevad Maale meie enda päikesesüsteemist pärit meteoriidid, mitte kaugemalt tulijad. Meie oma päikesesüsteemi Maale jõudvad „saadikud“ on põhimõtteliselt samast materjalist nagu meiegi planeet ja seetõttu pakuvadki kaugemad tulnukad palju suuremat huvi,“ ütles Loeb CNNile. Ta kinnitas, et kuigi Maani jõuab nii kaugelt tulnud külaline teoreetiliselt kord kümne aasta jooksul, siis päikesesüsteemis võib olla miljoneid sarnaseid objekte, mis alles ootavad lähemat uurimist. 

Paapua Uus Guinea kivikänkar pole siiski esimene meie lähedal olnud taevakeha, mis arvatakse pärinevat mõnest kaugemast tähesüsteemist. 2017. aastal lendas läbi päikesesüsteemi kiirusega 25 kilomeetrit sekundis komeet Oumuamua. Astronoomid arutasid toona, kas see ei või olla tahtlikult Maa lähedale saadetud objekt, millele anti sobiv kiirendus kusagil Linnutee aladel. Samas on Yàle'i ülikooli astronoom Greg Laughlin pidanud Oumuamuat tavaliseks objektiks. „Selliseid on Linnuteel miljardeid,“ ütles ta internetilehele Space.com.

Kommentaarid  (29)

Ain 23. aprill 2019 18:27
Miks sellist lolli juttu kommentaaridesse lastakse?!
Mait Ülejõe 22. aprill 2019 22:48
Ainus hämmastav nähtus selle artikli juures on see kuidas ajakirjanikud klikkide nimel järjepidevalt eksitavaid pealkirju lisavad. Tavaline nähtus, kuid paneb mind endiselt hämmastama. Keelatud peaks olema selline totrus.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS