Eesti uudised

Politsei kehtestas Sõnajalgade tuulepargis viibimiskeelu, mida tahetakse pikendada (54)

Toimetas Hindrek Pärg, 22. aprill 2019 21:37
Andres ja Oleg SõnajalgFoto: Tiina Kõrtsini
Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) tegi 12. aprillil ettekirjutuse ehitustegevuse peatamiseks Aidu tuulepargis. Vaatamata ettekirjutusele ja sunniraha hoiatusele jätkus ehitustegevus ka reedel. Seetõttu tahab amet keeluaega pikendada.

TTJA on hoidnud ehitustegevusel pidevalt silma peal ning reedel fikseeritud olukord näitas, et ehitustegevuse jätkumisel oleks olnud pöördumatud kahjud, teatas ameti pressiesindaja Anne-Mai Helemäe.

"Sellest tulevalt tegi TTJA politsei poole ametiabi pöördumise ehitustegevuse reaalseks peatamiseks, TTJA poolt esitatud materjalidele tuginedes kehtestas PPA alates tänasest kuni 22. aprillini (kaasa arvatud) Aidu tuulepargis viibimise keelu," seisab pressiteates. 

Aidu tuulepark kuulub ettevõttele Eleon AS, mille juhatuse liige on Oleg Sõnajalg.

Samal teemal

Neljapäeval kirjutas ERR, et TTJA nõudis juba teisipäeval Aidu tuulepargi ehituse peatamist. Sama nõudis ka keskkonnaminister Siim Kiisler ning kaitse- ja justiitsministeerium. 

TTJA peadirektor Kaur Kajak ütles ERR-ile, et kolmapäeval tegi amet Eleon Green OÜ-le sunnirahahoiatuse summas 17 000 eurot, vahendas ERRi uudisteportaal.

"Lisaks oleme teinud politsei poole ametiabi pöördumise ehitustegevuse reaalseks peatamiseks. Kui järgmisel nädalal ehitustegevus jätkub, siis rakendub meie poolt tehtud sunnirahahoiatus. Ühtlasi valib politsei meetme, kuidas ehitustegevust peatada," selgitas Kajak.

Viibimiskeeldu pikendatakse 

12. aprillil tegi TTJA ettekirjutuse ehitustegevuse peatamiseks Aidu tuulepargis. Ettekirjutuse saajaks oli Eleon Green OÜ kui Aidu tuulepargi hoonestusõiguse omaja. Ettekirjutuse tegemise ajaks oli Aidu tuulepargis püstitatud üks tuulik (Aidu tuulik 5) ning arendajal oli plaanis veel ühe tuuliku püstitamine (Aidu tuulik 4). Kokku on arendajal plaanis tulevikus tuuleparki püstitada 30 tuulikut.

TTJA tegi ettekirjutuse ehitustegevuse peatamiseks, kuna tuulepargi püstitamine kujutaks endast ohtu riigi julgeolekule ning radarite ja raadiosüsteemide häireteta toimimisele. Samuti on TTJA seisukohal, et arendaja ehitustegevus on ebaseaduslik, kuna arendajal puudub kehtiv ehitusluba.

Isegi kui 2013. aasta ehitusluba kehtiks, siis Kaitseministeeriumiga on kooskõlastatud projekt, mille järgi on tuulikute lubatud kogukõrgus 2012. aastal olemasolevast maapinnast 185 m. Kõrguspiirangut on juba praegu märkimisväärselt ületatud, kuivõrd täna arendaja poolt esitatud info kohaselt on tuulikute orienteeruv kõrgus nende valmides maapinnast 202,4 meetrit kuni 218,4 meetrit.

Kuivõrd ehitustegevus jätkus pärast ettekirjutuse tegemist, tegi TTJA 17. aprillil sunniraha hoiatuse. Vaatamata ettekirjutusele ja sunniraha hoiatusele jätkus ehitustegevus. TTJA on hoidnud ehitustegevusel pidevalt silma peal ning 19.04 fikseeritud olukord näitas, et ehitustegevuse edasisel jätkumisel oleks olnud pöördumatud kahjud.

Sellest tulevalt tegi TTJA politsei poole ametiabi pöördumise ehitustegevuse reaalseks peatamiseks. TTJA poolt esitatud materjalidele tuginedes kehtestas PPA alates 19. kuni 22. aprillini Aidu tuulepargis viibimise keelu. 22. aprillil taotles TTJA tuulepargis viibimiskeelu pikendamist.

Viibimise keeld tähendab, et edasi ehitada ei tohi, kuid arendajal on lubatud teostada hädavajalikud tegevused, mis on seotud ohutuse tagamisega. Täna on selgelt arendajale öeldud, et nad peavad tagama territooriumil ohutuse, kuid tuulikule labasid nad ei tohi külge monteerida.

TTJA poolt läbi viidud paikvaatlus ning arendaja poolt esitatud info kohaselt ületavad tuulikud lubatud kõrguspiirangu. Selle tulemusel võib tuulepargi taha tekkida nn varjuala ning tuulepark võib põhjustada häireid radari töös valesihtmärkide genereerimise näol.

Aidu tuuleparki kavandatakse Eesti Vabariigi idapiiri läheduses ja seepärast on ülioluline, et õhuseireradarid ja raadiosüsteemid töötaksid tõrgeteta. Olukorras, kus eelhoiatussüsteemid ei saa töötada nõuetekohaselt, sest tuulikud on ehitatud kõrgemad kui lubatud, ei ole TTJA-l muud võimalust kui ehitustegevus koos politsei abiga peatada.

Samal teemal

08.04.2019
Kohus peatas Sõnajalgadele esitatud sunnirahanõude
26.03.2019
Tehnilise Järelevalve Amet taotles Aidu tuulepargis uue viibimiskeelu
26.03.2019
Oleg ja Andres Sõnajalg Aidu tuulepargi keelustamisest: see on näide süvariigi toimimisest
25.03.2019
Ratas Sõnajalgade tuulepargist: hetkel lahendust pole, aga radarite tööd ei tohi häirida