Maailm

Selge pilt – see ongi must auk! Aga mis selle pildi ikkagi nii eriliseks teeb? (40)

Rainer Kerge, 20. aprill 2019 00:01
MILJARDITE PÄIKESTE KAALUS: Must auk, mille kujutis sai teoks ülemaailma teaduskoostöö „Event Horizon Telescope“ käigus, asub galaktikas Messier 87, Maast 55 miljoni valgusaasta kaugusel, ja selle mass on 6,5 miljardit korda suurem kui meie Päikesel.Foto: SIPA/Scanpix

Tundsite just kehas väikest nõksatust? Veidrat surinat? Kui ka ei tundnud, on ikkagi vähemalt teoreetiliselt võimalik, et teist lendas hetk tagasi läbi väiksemat sorti must auk. Muretseda siiski ei tasu, suurt kurja ta teha ei jõudnud. Kui ka imes kiiruga mõnest molekulist paar aatomit endasse, pole hullu. Aga võib-olla ei lennanud ta teist läbi ja aatomid on kah kõik kenasti alles. Mustad augud on salapärased, ülearu palju neist ei teata.

Eelmisel nädalal jõudis avalikkuse ette pilt – mitte foto! – mustast august. Sel näeme pisut lopergust sõõrikut meenutavat rõngast, mille keskel on… must auk. Hinnanguliselt 44 miljonit eurot maksma läinud pilt kinnitab füüsikutele, et mustad augud on olemas ja umbes sellised, nagu rehkendused näitasid.

Mida selle teadmisega peale hakata? Hea küsimus, sest kuna mustas augus pole – vähemalt praegu käibivate teooriate järgi – aega ega ruumi, ei saa stopperi, joonlaua ja kaaluga toimetavad füüsikud seal kuidagi mõõtmisi korraldada. Isegi teoreetilisi mitte. Nagu ei suuda praegune teadus vastata ka küsimusele, mis toimus kaks sekundit enne suurt pauku; koguni sellist küsimust ei saavat esitada, sest meile tuttav aeg sündis suure paugu hetkel, enne polnud midagi, sest enne’t polnud. Loogiline!

Aga musta augu juurde tagasi. Mis see on, miks see on ja mida füüsikud eelmisel nädalal avaldatud pildilt välja loevad? Tarkust jagab Andi Hektor, keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi (KBFI) vanemteadur.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

10.04.2019
ASTRONOOMILINE KLÕPS: teadlased avaldasid esimese foto mustast august
25.02.2019
SAKSA TEADLASED: maavälise elu otsingud tuleks keelustada

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee