Juhtkiri

Juhtkiri | Sirge seljaga Moskvas (11)

Ohtuleht.ee, 19. aprill 2019, 19:22
Foto: Stanislav Moshkov
President Kersti Kaljulaidi Moskvas-käik läks ses mõttes kindlasti korda, et paljude asjatundjate poolt kardetud avalikku paikapanekut oma Venemaa kolleegi poolt seekord ei toimunudki. Kui ei esinenudki asjaolu, mida teiste riikidega kohtudes ei tule pähegi karta, siis juba seegi tähendab Eesti-Vene suhete puhul edasiminekut – peaasi, et halvemaks ei läinud.

Kindlasti oleme varasemate harvade ja mitte kõige sõbralikumas õhkkonnas toimunud kontaktide tulemusena hellaks muutunud. Äsjasel kohtumisel viisakusest hoolimata küll põhjapanevaid otsuseid ei langetatud ega lubadusi sõlmitud, kuid seda oligi pärast kümnendi kestnud igasuguse suhtluse puudumist palju tahetud.

Ka suures poliitikus loeb palju just riigijuhtide isiklik läbisaamine ning ses osas on Kaljulaidil õnnestunud positiivne märk maha panna. Iseasi, millal on alust loota järgmist tippkohtumist, kuid riigipeade positiivne meelestatus võib – kuigi alati ei pruugi – olla ka ülejäänud ametnikele suundanäitavaks majakaks kahe riigi vaheliste suhete korraldamisel.

Vene-suunalist äri ajada soovivate majandustegelaste kõrgendatud meeleolu presidendi visiidi taustal võib küll mõista, kuid raskelt ennustatava käitumisega naabri puhul pole mõistlik kõiki mune ühte korvi panna isegi sulaaegadel.

Peatselt näeme, kuidas mõjutab edukaks hinnatud tippkohtumine mitte ainult Eesti ja Vene, vaid ka Euroopa Liidu suhteid Venemaaga ning kas järgnevad ka madalamal tasemel ametnike kontaktid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee