Maailm

Täiendatud 21.17 - Trump üritas Muellerit eemaldada, tema presidendikampaania ootas Venemaa tegevusest kasu

Lühendatud raport Muelleri uurimisest paljastab Trumpi reaktsiooni selle algatamisel: „Olen omadega pe***s!“ (12)

Toimetasid Greete Kõrvits ja Hindrek Pärg, 18. aprill 2019 21:17
USA justiitsminister William BarrFoto: AP/Scanpix
Neljapäeval avaldas USA justiitsministeerium lühendatud versiooni eriprokurör Robert Muelleri 400-leheküljelisest raportist. Mueller uuris Vene võimude sekkumist USA presidendivalimistesse ning sedagi, kas nad võisid abi saada president Trumpilt või tolle kampaanialt.

Pea kaks aastat väldanud uurimise käigus esitas eriprokurör süüdistuse 34 üksikisikule ja kolmele Vene ettevõttele. Neli inimest läks vangi. Uurimise tulemusena leiti, et Venemaa sekkus USA presidendivalimistesse sooviga Trumpi aidata, aga president ja tema abilised ei teinud midagi kriminaalset, et sellele kaasa aidata. 

Samal teemal

Lisaks Trumpi ja Venemaa kokkumängule uuris eriprokurör ka võimalikku õigusemõistmise takistamist praeguse presidendi poolt. Kuigi kokku uuriti kümmet erinevat sellist juhtumit, ei jõudnud Mueller mingitele kindlatele järeldustele. 

Raportist ilmneb, et Trump oli uurimise algatamisest ning Muelleri selle etteotsa määramisest 2017. aasta mais väga löödud. "Jumal küll. See on jube. Sellega lõppeb minu presidendiaeg. Olen omadega p****s," ütles Trump oma kaaskonnale tooli põhja langedes. 

President üritas ka Muellerit uurimisest eemaldada, väites Valge Maja advokaadile Don McGahnile, et eriprokuröril on huvide konflikt. McGahn aga keeldus endist FBI direktorit eemaldamast. 

Lisaks seisab 400leheküljelises raportis, et Trumpi presidendikampaania oli teadlik, et nad lõikavad kasu Venemaa illegaalsetest üritustest valimistulemusi mõjutada. Siiski ei teinud president ja tema abilised midagi kriminaalset, et Eesti idanaabreid valimistulemuste mõjutamises aidata, mille tõttu ei saa Trumpi nendes süüdistustes ka süüdi mõista. 

Raportis on ka kirjas, et Trumpi ei saa õigusemõistmise takistamises süüdi mõista suuresti sellepärast, et tema abilised ei täitnud endise ärimoguli käske. 

USA justiitsminister William Barr, kes raportit enne avaldamist pressikonverentsil tutvustas, kordas taas juba varemgi kõlanud tõdemust, et Trumpi vastu pole piisavalt tõendeid, et rääkida kuriteost. „See on miski, mille üle kõik ameeriklased võivad ning ka peaksid tänulikud olema, et selline tõsiasi sai kinnitust,“ sõnas Barr. 

President Trump ise oli rahulolev. Talle omaselt tähistas ta Muelleri raporti avaldamist ja Barri pöördumist Twitteris, säutsudes: „Ei mingit koostööd [venelastega]. Ei mingit õigusemõistmise takistamist. Vihkajatele ja radikaalvasakpoolsetele demokraatidele – Mäng On Läbi.“ Säutsu stiil oli võetud „Troonide mängust“.

Raportis seisab, et Trump saatis Muellerile ka kirjalikud vastused, mida too pidas ebapiisavateks, ent arvas, et kohtuorder nõuda presidendilt täpsemaid vastuseid venitaks uurimise liiga pikaks.

Kongressi õiguskomitee palub Muelleril hiljemalt 23. maiks ütlusi andma tulla. Barri sõnul ei ole tal selle vastu midagi, et Mueller oma tööd Kongressi ees selgitaks. Kongressil on ka võimalus näha märkimisväärselt vähem lühendatud versiooni raportist.

Avalikkusele kättesaadavat osa raportist saab huvi korral lugeda veebilehel https://www.justice.gov/storage/report.pdf

Kuidas reageerisid lühendatud raporti avalikustamisele demokraadid ja Trumpi pooldajad?

Demokraadist esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi ja senati demokraatide liider Chuck Schumer teatasid ühisavalduses, et justiitsministri ja Muelleri järeldused erinevad suurel määral. 

"Barr jõudis raportit lugedes järeldusele, et president ei takistanud õigusemõistmist, kuid Muelleri leiud viitavad vastupidisele käitumisele." 

Lisaks süüdistavad Pelosi ja Schumer Barri sügavas kallutatuses (Trump määras Muelleri uurimisse kriitiliselt suhtunud Barri justiitsministriks käesoleva aasta veebruaris - toim) ning nende arvates üritas ta eelmisel nädalal kongressis ütlusi andes raportit spinnida. Lisaks leiavad demokraadid, et Barr käitub rohkem Trumpi personaalse kaitsjana kui erapooletu riigiametnikuna.

Trumpi alluvad kuulutavad aga raportit täielikuks võiduks ning kavatsevad uurida vastaspoolt. "President Trump on täielikult süüst vabastatud. Nüüd on aeg uurida neid valetajaid, kes selle uurimise algatasid ilma igasuguste tõenditeta ja kelle ainsaks motivaatoriks oli poliitiline kättemaks. 

Nüüd, kui kokkumäng Venemaa ja Trumpi vahel ning õigusemõistmise takistamine on tunnistatud täielikuks pettuseks, peavad Obama-aegsed justiitsministeerium ja FBI võtma vastutuse väärtegude ja petuskeemide eest, mille nad panid toime Ameerika inimeste vastu. Seame õigluse jalule," seisis avalduses. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee