Maailm

Plastmassjäätmed on jõudnud ka seni inimtegevusest puutumatuks peetud loodusesse (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 22. aprill 2019 19:45
Püreneede mäestiku hingematvalt kaunis loodus ei ole siiski kahjuks nii puhas, kui peale vaadates tundubFoto: Vida Press
Teadlased leidsid, et puhas loodus Pürenee mäestikus ei olegi kahjuks nii puhas – piirkond on täis imetillukesi heljuvaid mikroplasti tükikesi.

BBC kirjutab, et teadlased Strathclyde'i ja Toulouse'i ülikoolist veetsid Prantsusmaa ja Hispaania piirialadel laiutaval mäestikul viis kuud. Piirkonnast, kus nad tööd tegid, asub lähim suurem linn (Toulouse Prantsusmaal) umbes 120 kilomeetri kaugusel. Lähim väike külake asub umbes 6,5 kilomeetri kaugusel.

Samal teemal

Püreneedest kogutud plastikuosakesed on enamjaolt niivõrd imetillukesed, et palja silmaga neid ei näegi. Ent iga päev langes seni inimtegevusest puutumatuks peetud puhtas looduses maha üle 300 mikroplasti tükikese ruutmeetri kohta.

Teadlased selgitasid, et on küll ammu teada, et mikroplasti osakesed õhus hõljuvad ning võivad seega ka tuulega kaugemale rännata. Vaatluste tulemusel väidavad nad, et plastikuosakesed võivad sedasi heljuda kuni ligi 100 kilomeetri kaugusele.

„See tähendab võimalust, et inimene ei hinga seda sisse ainult suurlinnades, vaid et see võib oma lähtekohast ikka päris kaugele rännata,“ räägib Steve Allen, kes uurimistöös osales. Ta lisab, et plastmassjäätmed on üks maakera tõsisemaid keskkonnaprobleeme. Mõnede teadlaste andmeil on mikroplast jõudnud isegi Antarktika ja Arktika puutumata loodusesse.

Samal teemal

20.04.2019
PLASTIKUST VABAKS! Püüame hakkama saada plastita õues ja interjööris
08.02.2018
Plastikjäätmed on jõudnud Arktika puutumata loodusesse