Eesti uudised

Nägu nähtamatuks ehk Maskeerimisvahendid võrdluses  

Veebel Kristjan Prii, instruktor, 19. aprill 2019 13:23
Foto: Karri Kaas
Kuigi kevad toob endaga kaasa ka looduse tärkamise, kipuvad kaitseliitlased tihti unustama sõduri baaskursusel õpitud teadmisi. Eelkõige hõlmab see maskeerimisoskust – kunsti muuta ennast nähtamatuks, raskesti jälgitavaks ja varjatuks.Maskeerimise hõlbustamiseks on välja mõeldud terve hulk abinõusid. Meie võtsime lähema vaatluse alla maskeerimisvahendid, mida kasutatakse põhiliselt naha heleda pinna varjamiseks looduslikus keskkonnas. Testimiseks valisime välja neist kolm – karbi, pulga ja kreemi.

 Test

Karbiga mudelil on palju eelised. Värvivalik on võrdlemisi korralik. Tavaliselt kolm, mõnel firmal kuni 8 värvitooni. Karbis on ka peegel, mis lihtsustab maskeeringu tegemist. Miinusena võib välja tuua, et külmal ajal on värvide kasutamine raskendatud, sest need kipuvad kivistuma.

Kolm põhitooni – roheline, pruun ja must – võimaldavad teha korraliku maskeeringu, kuigi selle saavutamiseks tuleb pisut vaeva näha, sest värvid ei kata pinda päris ühtlaselt. Samas jällegi ei pea väga muretsema kulumise pärast. Maskeering püsib kenasti ja isegi ööpäeva möödudes pole seda kuigi lihtne maha saada.

Pulgad määrivad ka jahedamal ajal, kuigi väga külma ilmaga võib värv murenema ja murduma hakata. Pulga kork kipub alatasa ära kaduma või küljest tulema, selle tagajärjel satub värvi ka sinna, kus seda vaja pole. Toonivalik on suhteliselt kesine, üks või kaks, mistõttu on pulka valides soovitatav jälgida, et ei satuks kaks liiga lähedast värvi, näiteks must ja tumepruun.

Pulgaga korraliku maskeeringu tegemine nõuab juba natuke tõsisemat tööd, sest värvid ei jää kuigi hästi peale ega kata pinda ühtlaselt. Samuti ei taha need eriti püsida, maskeeringut tuleb pidevalt värskendada.

Näokreemide suurimaks plussiks on nende kasutamiskiirus. Samuti katavad nad pinda väga hästi ja püsivad kõige kauem peal. Miinuseks võib lugeda pehmest plastikust valmistatud tuube, mis kipuvad purunema. Kui karbi ja pulga puhul pole see veel nii suur mure ja natuke värvi taskupõhjas ei tapa kedagi, siis katkised tuubid põhjustavad paksu pahandust, nii et neid oleks mõistlik veel omakorda pakendada.

Tulemus

Maskeerimisvahendite testis hindasime kestvust, katvust, hinda, vahendi pealekandmist ja mahavõtmist. Ühe plussi sai selle eest, kui vahend tegi oma töö ära, ja kaks plussi selle eest, kui see õnnestus hästi.

Esimesele kohale platseerusid tuubivärvid, mida on kõige lihtsam peale panna ja mis püsivad kõige kauem. Teisele kohale tuli pulk, mis katvuses ja kestvuses jättis küll pisut soovida, kuid toimis võrreldes meie kasutuses olnud maskeerimisvärvide karbiga lausa suurepäraselt.

Viimase koha sai – nagu eelnevast juba järeldada võis – karp, sest meie katse ajal valitsenud jahedates oludes oli värvide pealekandmine praktiliselt võimatu.

Pikemalt loe testi tulemustest Kaitse Kodust!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee