Maailm

Vene meedia: Kaljulaidi visiit tuli üllatusena, Baltimaadest ollakse harjunud vaid halbade uudistega (33)

Toimetas Greete Kõrvits, 18. aprill 2019 13:25
President Kaljulaid Moskvas Eesti saatkonnasFoto: Stanislav Moškov
Vene meedia on meie ja oma riigipea kohtumisest kahtlemata huvitatud, ent mitte kuigi lootusrikas kohtumise reaalsete tulemuste suhtes. Ehkki artiklites sõna saanud tegelased peavad kohtumist üsna erakordseks ja mitte halvaks, jääb hoolimata mõnedest kergelt positiivse tooniga lausetest president Kaljulaidi suunal põhimureks ikka vene keele ja venekeelsete koolide küsimus.

Novaja Gazeta kirjutab, et Eestis on venelastesse vaenulik suhtumine, mistõttu ei ole president Putinil ka isu piirilepingut ratifitseerida. Samas sai hiljuti Tallinna meeriks venesõbralik poliitik (Mihhail Kõlvart). Gazeta mainib siiski, et viimane käik võis olla osa suuremast poliitilisest kokkuleppest. Gazeta, nagu paljud teisedki, kirjutab seda, et Eesti ühiskond reageeris Kaljulaidi otsusele kahetiselt. On ka neid, kes kohtumisse negatiivselt suhtuvad. Ülejäänud pikk artikkel keskendub vene keele ja vene koolide küsimusele – seda murelikus toonis.

Samal teemal

Inglisekeelne Moscow Times kirjutab, et ega riikidevahelist sõprust pole kohtumise järel oodata. Ehkki avalikkus ei tea presidentide kohtumise kavast suurt midagi, spekuleerib Times, et võib-olla palub Kaljulaid Venemaal ÜRO julgeolekunõukogus mitte tõkestada Eesti kandidatuuri nõukogu mittealaliseks liikmeks.

Veebilehe BFM.ru veerul sõnab ajakirjanik Georgi Bovt, et erinevalt teistest Balti riikide riigipeadest pole Kaljulaid venevastase retoorikaga silma hakanud. Vaatamata pingestatud suhetele riikide vahel, kirjutab Bovt, „on [Kaljulaid] ainus Baltimaade liider, kes suvatseb Putinile saata ametlikke sõnumeid ja õnnitlusi rahvuspühade puhul“.

Bovt jätkab: „Näib, et eestlase initsiatiiv tuli üllatusena ka Moskvale. Oleme nii harjunud sellega, et Balti rannikult pole tükk aega midagi kuulda olnud, välja arvatud lood jubedast Vene ohust ja agressioonist, mida peab NATO ja Ameerika abil alla suruma. Nii et ettepanekut lihtsalt kohtuda ja vestelda võib juba näha ilmselge läbimurdmisena sanktsiooniblokaadi teisel poolel.“

Vene propagandakanali Russia Today artiklis sõna saanud spekuleerivad, et Kaljulaidi visiit ei olnud spontaanne, vaid kalkuleeritud just täpselt valimisjärgseks perioodiks. Ka RT lugu valutab südant venekeelse hariduse pärast ning tsiteerib Öisest Vahtkonnast tuntud Dmitri Linterit, kelle sõnul ei hooli president Kaljulaid Eestis elavast venekeelsest elanikkonnast üldse. Lisaks on RT artiklis sõna saanud Venemaa Baltimaade Uuringute Assotsiatsiooni president Nikolai Meževitši hinnangul tegemist omamoodi luureaktsiooniga – mida saab suhetes Venemaaga üldse ära teha? Samuti usuvad RT-ga rääkinud tegelased, et visiiti jälgivad erilise huviga Läti ja Leedu.

Ükski väljaanne ega neis sõna saanud isik ei näi olevat kuigi veendunud, et kohtumisest siiski kuigi palju sõltub või muutub.

Samal teemal

18.03.2019
BLOGI JA FOTOD | Õhtuleht Moskvas: Kaljulaid ja Putin rääkisid suletud uste taga üle tunni, Eesti president kutsus ametivenna Tartusse
18.03.2019
GALERII | Selline näeb välja Eesti renoveeritud saatkonnahoone Moskvas