Maailm

Uuendatud 23. aprillil kell 12.30

290 MILJARDIT EUROT: Kreeka esitab Saksamaale sõjakahjude eest hiigelsuure nõude (76)

Aadu Hiietamm, 23. aprill 2019, 16:00
Kreeka peaminister Alexis Tsipras parlamendis esinemas. Foto: Reuters/Scanpix
Kreeka parlament võttis läinud kolmapäeva hilisõhtul pärast 12 tundi kestnud debatti suure häälteenamusega vastu resolutsiooni, mis kohustab peaminister Alexis Tsiprase valitsust astuma vajalikke diplomaatilisi ja õiguslikke samme, et nõuda Saksamaalt hüvitist Teises maailmasõjas tekitatud kahjude eest, vahendab Bild Online. Valitsust toetas ka opositsioon.

Kreeka rahandusministeerium arvestas neli aastat tagasi välja, et Saksamaa peab Kreekale Teises maailmasõjas tekitatud kahjude eest maksma 278,7 miljardit eurot. Nüüdseks on kahjunõue kerkinud vähemalt 290 miljardile eurole. Ajaleht Bild peab võimalikuks, et Kreeka küsib Saksamaalt koguni kuni 376 miljardit eurot. 

Kreeka  peaminister Alexis Tsipras ütles parlamendis, et Saksamaale kahjunõude esitamine on ajalooline ja moraalne ülesanne. Ta lubas Saksamaa valitsust esitatavast nõudest esmalt suuliselt informeerida ning seejärel alustada sel teemal dialoogi. Kui Saksamaa valitsus peaks dialoogist keelduma, siis kaalutakse Ateenas pöördumist rahvusvaheliste kohtute poole. 

Kreeka parlament otsustas läinud kolmapäeva hilisõhtul, et Saksamaalt tuleb Teises maailmasõjas tekitatud kahjude hüvitamiseks välja nõuda vähemalt 290 miljardit eurot.Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

Kreeka juhid tõstsid sõjakahjude nõude üles mullu oktoobris Ateenas toimunud kõnelustel Saksamaa liidupresident Walter Steinmeieriga ja tänavu jaanuaris toimunud kõnelustel liidukantsler Angela Merkeliga. 

Saksamaa juhid on seni Kreeka nõudmisele reageerinud põiklevalt. Nende põhiargument on, et Lääne-Saksamaa maksis Kreekale 1960. aastal 115 miljonit Saksa marka ning tookord lepiti kokku, et Ateena tulevikus uusi nõudmisi ei esita.  Berliinis korratakse järjekindlalt, et sõjakahjude hüvitamise teema võeti laualt Saksamaa taasühinemisega.

Kreeka valitsus ei ole sellega nõus. Peaminister Alexis Tsiprase arvates täideti kahjunõuete esitamiseks vajalikud õiguslikud ja poliitilised tingimused alles pärast Saksamaa taasühendamist 1990. aastal. Paraku on Saksamaa valitsused sestsaati reageerinud Kreeka õiglastele nõudmistele vaikimiste, õiguslike trikkide ja aja venitamisega, arvab Tsipras.

Tasub meenutada, et Saksamaa taasühinemiseks peetud 2 + 4 kõnelustest, millel osalesid Lääne-Saksamaa ja Ida-Saksamaa ning USA, Prantsusmaa, Suurbritannia ja NSV Liit, hoidis tollane liidukantsler Helmut Kohl teadlikult eemal riigid, kes oleks võinud hakata nõudma Saksamaalt reparatsioone. Seetõttu leiab alates 2015. aasta jaanuarist Kreeka valitsust juhtiv Alexis Tsipras, et Saksamaa püha kohus on kaotada Teise maailmasõja aegne ülekohus. „Sellega austame kõiki Teise maailmasõja ohvreid,“ on ta rõhutanud.

Kreeka nõuet toetab Saksa ajaloolane Karl Heinz Roth, kelle põhjalikust uuringust selgus, et Teises maailmasõja ajal suri Kreekas aastatele 1941 - 1944 Saksa okupatsiooni tagajärjel umbes 330 000 inimest. Teadlane on veendunud, et need kuriteod ei aegu. 

Kreeka järel on Saksamaale kahjunõuet esitamas ka Poola valitsus. Nii kuulutas valitsevasse parteisse Õigus ja Õiglus (PiS) kuuluv parlamendisaadik Janusz Szewczak hiljuti portaali wPolityce.pl vahenduse, et Saksamaa võlgneb Poolale Teises maailmasõjas tekitatud kahju eest vähemalt 900 miljardit dollarit (800 miljardit eurot). Sõjakahjude hindamiseks moodustatud Poola parlamendikomisjon loodab lõpparuande valmis saada tänavu sügisel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee