Eesti uudised

BLOGI JA FOTOD | Õhtuleht Moskvas: Kaljulaid ja Putin rääkisid suletud uste taga üle tunni, Eesti president kutsus ametivenna Tartusse (221)

Deivil Tserp, Moskva | toimetas Gerly Mägi, 18. aprill 2019 17:14
Kersti Kaljulaid töövisiidil Venemaal.Foto: Stanislav Moshkov
President Kersti Kaljulaid lendas Portugalist Moskvasse visiidile, et kohtuda seal Vladimir Putiniga ja külastada äsja renoveeritud Eesti saatkonnahoonet. Reedel asetab Eesti riigipea pärja poliitiliste repressioonide ohvrite mälestusmärgile „Leina sein“. Õhtuleht kajastab suursündmust otse tulipunktist!

Mida me sellest kohtumisest teame? Infot on vähe ja kumbki osapool pole tõtanud saladuseloori kergitama. Venemaa uudisteagentuuri Itar-TASS andmetel on Kaljulaidi ja Putini kohtumisel keskseteks teemadeks julgeolek Läänemere piirkonnas ning Eesti ja Venemaa majandus- ja kultuurisuhted.

Pärast ametlikku kohtumist toimub ka ühine lõunasöök, millel osalevad ka Venemaa välisminister Sergei Lavrov ja majandusarengu minister Maksim Oreškin.

Praeguse seisuga on president Kaljulaid lubanud umbes kell 16 anda Eesti ajakirjanikele pressikonverentsi ja siis kuuleme juba täpsemalt, millest kohtumisel räägiti.

19:22
Hindrek Pärg

SIIT saab lugeda Kersti Kaljulaidi täispikka kõne ajakirjanikele.

17:46
Deivil Tserp

Pressikonverents lõppes, põhjalikum ülevaade Putini ja Kaljulaidi kohtumisest ilmub veebis mõne aja pärast.

17:42
Deivil Tserp

Kaljulaid möönis, et tänast kohtumist võib nimetada läbimurdeks. "Putin arvas, et neid kokkusaamisi võiks jätkata," lausus Kaljulaid.

Kersti Kaljulaidi pressikonverents (Stanislav Moshkov)
17:40
Deivil Tserp

Olgu kohe öeldud, et president Konstantin Pätsi auraha tagastamine ei tulnud kõne alla. "Ukraina, Gruusia ja Euroopa Liiduga seotud teemad on olulisemad," põhjendas Kaljulaid.

17:34
Deivil Tserp

Kaljulaidi ja Putini kohtumine kitsamas ringis vältas tund ja viisteist minutit ja pidulik söömaaeg sama kaua. "See oli väga hea kohtumine, kus räägiti ka rasketel teemadel ja siis olid seisukohad erinevad," ütles Kaljulaid Eesti meediale. "Kutsusin Putinit 2020. aastaks Tartusse soomeugri kongressile. Sellistele pakkumistele kohe ei vastata, aga ta ütles, et Tartu on ilus linn."

17:26
Deivil Tserp

Pressikonverents algas! 

16:58
Deivil Tserp

Jõudsime tagasi Eesti saatkonda, kus varsti algab president Kaljulaidi pressikonverents. Maja ees on kõik rahulik, enne korda valvanud politseinikud ja nende suur buss on lahkunud.

15:59
Greete Kõrvits

Vene infoagentuur TASS vahendab, et Putinil on plaanis jagada Kaljulaidiga muremõtteid „natsismi heroiseerimise“ kohta.

15:29
Deivil Tserp

Verivärske info Eesti poolelt ütleb, et Kaljulaidi pressikonverentsi algus lükkub vähemalt tund aega edasi, see ei toimu enne 17. Tõenäoliselt jätkub Kaljulaidil ja Putinil juttu kavandatust kauemaks. Esmalt oli kohtumise ametliku osa pikkuseks kavandatud pool tundi.

15:28
Gerly Mägi
(Stanislav Moškov)
15:16
Deivil Tserp

Õhtulehe info kohaselt algas Putini ja Kaljulaidi kohtumine sõbralikult. Venemaa riigipea rääkis vene keeles, et naabrid peavad omavahel suhtlema. Tema jutt tõlgiti eesti keelde. Kaljulaid rääkis omakorda emakeeles, et Eesti saatkond Moskvas on kõige vanem ja suhted naabriga on olulised. Tema kõne tõlgiti ja Putin noogutas. Kui fotograafid pidid ruumist lahkuma, jäi mulje, et vestlus jätkub vene keeles.

14:50
Gerly Mägi

Õhtulehe info kohaselt algas Putini ja Kaljulaidi kohtumine sõbralikult. Venemaa riigipea rääkis vene keeles, et naabrid peavad omavahel suhtlema. Tema jutt tõlgiti eesti keelde. Kaljulaid rääkis omakorda emakeeles, et Eesti saatkond Moskvas on kõige vanem ja suhted naabriga on olulised. Tema kõne tõlgiti ja Putin noogutas. Kui fotograafid pidid ruumist lahkuma, jäi mulje, et vestlus jätkub vene keeles.

14:49
Gerly Mägi
(Stanislav Moškov)
14:38
Deivil Tserp

Õhtulehe tiim annab teada, et saatkonna vastuvõtt on lõppenud ja külalised lahkuvad. Küsisime paljudelt, kuidas nad seda üritust hindavad. Eranditult kõik kasutasid oma tunnete väljendamisel ülivõrret ja kinnitasid, et Eesti ja Venemaa suhetele mõjus saatkonna üritus väga hästi.

14:18
Gerly Mägi

AJALOOLINE KÄEPIGISTUS:

(AFP/Scanpix)
14:16
Deivil Tserp

Kindlasti huvitab Õhtulehe lugejaid, mida pakutakse renoveeritud saatkonna avamisele saabunud külalistele süüa. Nagu enne juba põgusalt juttu oli, toodi kõik road Eestist. Lauale on serveeritud meresoolas küpsetatud maapirnid ja mandelkartulid, metsaseene ja kikerherne raguu rosmariiniga, küpsetatud võikala, grillitud artshokkide salat kartuli, punase sibula ja metspähkli kastmega, Hiiumaa lambakintsuliha grillitud Pepsi sibula ja värske mündi kastmega, heinasuitsu muna, mee ja küüslaugu kurgid ürdi marinaadis ning palju muud.

13:48
Deivil Tserp

Kell 13.40 saabus Kremlist teade, et president Kaljulaid võib sõita Eesti saatkonnast kohtumisele president Putiniga. Nii et väga pikalt ootama ei pidanudki. Esmalt oli lootus, et kohtumine algab kell 13.30.

13:44
Gerly Mägi

13:37
Gerly Mägi

VLADIMIR PUTINI LEMMIKSÖÖGID: milliseid hõrgutisi pakutakse Kersti Kaljulaidile? Mis võiks olla menüüs, kui peoperemees on Venemaa president Vladimir Vladimirovitš Putin isiklikult? Eks siis vaatame naaberriigi pealiku isiklikke lemmikuid ja tegeleme oletamise tänamatu tööga. Loe pikemalt SIIT!

13:36
Gerly Mägi

Vene meedia on meie ja oma riigipea kohtumisest kahtlemata huvitatud, ent mitte kuigi lootusrikas kohtumise reaalsete tulemuste suhtes. Ehkki artiklites sõna saanud tegelased peavad kohtumist üsna erakordseks ja mitte halvaks, jääb hoolimata mõnedest kergelt positiivse tooniga lausetest president Kaljulaidi suunal põhimureks ikka vene keele ja venekeelsete koolide küsimus. Loe pikemalt SIIT!

13:35
Deivil Tserp

Suurettevõtja Tiit Vähi ütles Õhtulehele, et võttis hea meelega vastu kutse osaleda renoveeritud Eesti saatkonna avamisel Moskvas. Endise tipp-poliitikuna peab ta väga oluliseks Kaljulaidi ja Putini kohtumist. "Esimene kokkusaamine on tähtis," rõhutas Vähi. "Peaministrina oli mul võimalus kohtuda Venemaa tipp-poliitikutega. Näiteks peaminister Jegor Gaidariga oli meil kolm kohtumist. Enne esimest sirvisin tema vanaisa Arkadi Gaidari teost Timur ja tema meeskond ja kokkusaamise alguses ütlesin, et see on väga hea raamat. Jää oli kohe sulanud. Ma ütleks, et need kohtumised olid positiivsed, keegi ei müünud midagi maha! Tegin Gaidarile ettepaneku sõlmida kokkulepped, mis on mõlemale poolele kasulikud. Ta tõusis püsti ja andis kätt." Vähi on kohtunud ka Putiniga. "Toona polnud ta president ega peaminister, vaid Anatoli Sobtsaki esimene abi. Pärast ametlikku kohtumist tuli Putin minu juurde ja rääkisime kümmekond minutit juttu. Toon oli sõbralik. Soovin president Kaljulaidile kohtumiseks Putiniga edu."

13:14
(Stanislav Moškov)
13:11
Deivil Tserp

Suurettevõtja Enn Veskimägi peab Putini ja Kaljulaidi kohtumist väga oluliseks. "See presidendi samm on väga õiges suunas, leiab minult ainult tunnustust," rääkis Veskimägi Õhtulehele. "Kõik inimesed, kes on seda sammu kritiseerinud, on kinni oma vanades vaadetes. Venemaa ja Eesti tööandjad on olnud kogu aeg selle poolt, et suhted oleks normaalsed." Venemaa turgu on keeruline üle hinnata. "Meie poliitikud on teinud väga palju selleks, et neid võimalusi poleks," ütles Veskimägi. "Kõige piltlikum näide on transiit, mille me hävitasime. Aga Läti ja Leedu lõikavad sealt suurt tulu riigieelarvesse."

12:46
Deivil Tserp

Saatkonna avamisel esines tervituskõnega Eesti suursaadik Moskvas Margus Laidre. Ta avaldas rahulolu, et see maja, mis on ilus, on eestlaste kasutuses olnud peeagu 100 aastat ja avaldas lootust, et rajatis jääb eestlastele igaveseks. Samuti tänas ta presidenti, kes tuli vaatamata kodumaiste poliitikute kriitikale Moskvasse.

12:42
(Stanislav Moškov)
12:39
Deivil Tserp

Praegu tervitab president Kaljulaid külalisi, kes on saabunud renoveeritud Eesti saatkonna avamisele. Sumin on kõva, inimestel on hea tuju.

12:31
Gerly Mägi

12:28
Deivil Tserp

Endine välisminister Urmas Paet ütles Õhtulehele, et Kaljulaidi ja Putini kohtumine on vajalik. Minu ainus ootus on, et tekiks kontakt Eesti ja Venemaa riigijuhtide tasandil. Seda pole pikka aega olnud ei presidendi ega peaministri tasandil. Meie suhted on olnud halvad, aga need saavad muutuda vaid juhul, kui omavahel suheldakse. Sisulisi ootusi mul pole, ei usu, et midagi kokku lepitakse. Kuid tulevikku silmas pidades on kokkusaamine vajalik, rääkis Paet.

12:17
Deivil Tserp

Eesti ettevõtjate eliidist on Moskvas kohal Hillar Teder, Toomas Luman, Indrek Neivelt, Tiit Vähi, Enn Veskimägi.

12:03
Deivil Tserp

President Kaljulaid saabus saatkonda Venemaa numbrit kandva Mercedesega. Saatkonda jõudsid ka muusikud, kelle etteasted aitavad külalistel tuju üleval hoida.

11:55
(Stanislav Moškov)
11:46
Deivil Tserp

Saatkonda jõudis endine välisminister Urmas Paet, keda tervitas Eesti suursaadik Moskvas Margus Laidre.

11:45
(Stanislav Moškov)
11:42
Deivil Tserp

Praegu saabus teave, et president Kaljulaid liigub hotellist saatkonna poole ja jõuab siia 11.40 –11.45 paiku.
Selgus, et Kaljulaid hakkab saatkonnast Kremli poole liikuma siis, kui Putini toimkond annab märku, et nüüd võib tulla. President sõidutatakse Kremlisse autoga.

11:30
Deivil Tserp

Külalised hakkavad vaikselt saatkonda saabuma. Esmalt peavad kõik läbima turvakontrolli. Ka Õhtulehe ajakirjaniku ja fotograafi kott valgustati läbi. Kõrvalt on huvitav vaadata, et pakkidega saabuvate külaliste asjadest käiakse üle ka metalliotsijaga.

11:06
Deivil Tserp

Õhtulehe esindajad on juba Eesti saatkonnas. Maja ees seisab suur politseibuss. Meile öeldi, et Vene riik rakendab iga suurema ürituse ajal täiendavaid julgeolekumeetmeid. Viimati oli nii riigikogu valimiste ajal, kui Eesti kodanikud käisid saatkonnas hääletamas.

10:14
Gerly Mägi
10:12
Gerly Mägi

SAATKONNA AJALOOST JA RENOVEERIMISEST:

Eesti esindus Moskvas on algusest peale, alates 1921. aastast, tegutsenud ühes ja samas majas. Suursaatkond asub linna ajaloolises südames, Malõi Kislovski ja Kalašnõi põiktänava vahelises kvartalis – Kremli, Arbati  ja Konservatooriumi vahetus läheduses. Saatkonna hoone ehitati 1903. aastal arhitekt Aleksei Štšeglovi projekti järgi, tegu on varases juugendstiilis linnahäärberiga. Kaheksakümnendatel aastatel ehitati juurde moodsamas võtmes külalistemaja, millest tänaseks on kujundatud töötajate eluruumid ja kus asub ka konsulaat.

Välisministeerium viis aastatel 2014–19 koostöös Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi ning Inseneribüroo Teloraga läbi saatkonnahoone põhjalikud rekonstrueerimistööd. 

Ehitustöödega alustati 2016. aasta sügisel. Ehitustööde esimeses etapis rekonstrueeriti saatkonna konsulaadi ruumid ning elukorpus. Hoone ajaloolise osa ehitustööd algasid 2018. aasta alguses ning lõppesid 2019. aasta jaanuaris.

Tööde käigus korrastas SA Eesti Vabaõhumuuseumi konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut Viljar Visseli juhtimisel saatkonna ajaloolise mööbli. Koostöös Kunstimuuseumi maalikunsti konservaatori Alar Nurksega restaureeriti ka vanad kunstiteosed. Välisministeeriumi korraldatud kunstikonkursi tulemusel hakkavad renoveeritud saatkonnahoonet edaspidi kaunistama ka parimad näited nüüdisaegsest Eesti kunstist.