Eesti uudised

Jüri Ratas sai volituse valitsuse moodustamiseks

Ratase vastus Helmele pärast Ladõnskaja-Kubitsa vastuhäält: „Mart, ma usun, et leiame sellele lahenduse!“ (129)

Viljar Voog, 17. aprill 2019 20:06
Jüri Ratas sai riigikogult heakskiidu valitsuse moodustamiseks.Foto: Martin Ahven
Jüri Ratas sai pärast 220 minutit kõnepuldis riigikogu käest 55häälelise mandaadi Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsuse loomiseks. Kohal olid aga kõik 56 koalitsioonisaadikut. Viktoria Ladõnskaja-Kubits ei jäänud isegi mitte erapooletuks, vaid hääletas peaministrikandidaat Ratase vastu.

Kui Kaja Kallas esmaspäeval peaministrikandidaadina maha hääletati, jätsid kaks Isamaa fraktsiooni kuuluvat saadikut nupule vajutamata: Ladõnskaja-Kubits ja Üllar Saaremäe.

Samal teemal

„Tegu on olnud isiklike sümpaatiate-antipaatiatega ja võib-olla ka ühe inimese puhul teatud poliitilise kogenematusega, natuke sinisilmse ettekujutusega, et rahvasaadik on vabam, kui ta tegelikult on,“ võttis esmaspäevase juhtumi kokku EKRE juht Mart Helme, vihjates teise märkusega selgelt näitleja Saaremäele. „Saadikud on vabad, aga nad peavad aru saama, et üks asi on nende isiklik vabadus ja teine erakondlik suurem plaan ning eesmärk mille suunas liigutakse. Nii mõnelgi puhul peab tegema südamega kompromissi, et see suur plaan realiseeruks, mitte et enda väike ego ei teeks oma retki.“

Parteist välja ei astu

Otsekohesed sõnad Helmelt koalitsioonipartneri suunas. Aga Saaremäe puhul need töötasid: Ratasele avaldas ta toetust. Ladõnskaja-Kubits aga mitte. Sealjuures võinuks viimane sarnaselt Kallase hääletusega jätta nupud üldse puutumata, kuid kui ekraanile ilmusid Ratase toetushääletuse tulemused, ilutses koalitsiooni rohelises laines üks punane laik.

„Hääletasin südametunnistuse järgi,“ ütles Ladõnskaja-Kubits selgituseks. Ajakirjanikud pidid teda pikalt ootama, sest ta jäi enam kui kümneks minutiks üksinda istungitesaali istuma, ja ka kommentaare jagades tikkus ta võimalikult kiiresti sinna tagasi. „Otsus oli küps juba mitu nädalat. Ma ei andnud täna signaali opositsioonile või koalitsioonile, vaid konkreetsele erakonnale seoses nende retoorikaga. Teisi inimesi ei tohi solvata,“ sõnas ta veel ja lisas, et vaatamata vastuseisule (ilmselgelt EKREga) ta Isamaa fraktsioonist või parteist lahkuda ei kavatse.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder andis Õhtulehele kommentaari enne hääletust ja rääkis Ladõnskaja-Kubitsa hääletamata jätmisest Kallase olukorras. Ometi teadis ta juba sel hetkel, et tema partei liige annab Ratasele vastuhääle ja seetõttu trükime ära ka vastuse: „Iga riigikogu liige on oma otsustes ja hääletustes vaba – olgu ta koalitsiooni- või opositsioonierakonda kuuluv. See on individuaalselt vabatahtlik otsus. See ongi demokraatliku riigikorralduse ja parlamendi mõte. /…/ Võin kinnitada, et meie fraktsioon jätkab ühtsena.“

Formaalselt ei ole ühe koalitsiooniliikme taoline vastuseis uuele valitsusele suurem probleem – ka 55 häält riigkogus on enamus, olgugi et kahe inimese võrra väiksem kui koalitsiooniläbirääkimiste algul. Erinevalt Raimond Kaljulaidist, kes näitas oma pahameelt välja Keskerakonnast välja astumise ja endises koduparteis sildade põletamisega, jääb Ladõnskaja-Kubits aga osaks Isamaast ja koalitsioonist ning seega on tal lihtsam leida ülejäänud 55 saadiku seast inimesi, kes võiksid olla temaga ühel meelel. Üks, Saaremäe, on juba üles näidanud seda, et on valmis kuulama ka teise osapoole argumente.

Ratas: leiame lahenduse

Tulevasel valitsusel on Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide näol olemas ka ühtne ja tugev opositsioon, mis esitas Ratasele enne hääletust kolm tundi küsimusi. Ja nende 45 häält 101 saadiku seas on piisavalt ebamugav arv, et kolmikliidule muretsemiseks põhjust anda.

Ega ilmaasjata astunud Helme Toompealt lahkudes viimaste ajakirjanike küsimustele vastanud Ratase juurde, et temaga paar kiiret sõna vahetada. EKRE juht rääkis sosinal ja siinkirjutaja kõrvu kostis tema sõnumist vaid üks äratuntav sõna: „Ladõnskaja“.

Ratase vastus kostis aga valjult: „Mart, ma usun, et leiame sellele lahenduse!“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee