Maailm

LIGI 200 TAPETUT: Putini sõjapealik ründab Liibüa pealinna (20)

Aadu Hiietamm, 18. aprill 2019 08:01
LAHINGUS: Välimarssal Khalifa Hartari vägede võitlejad Tripoli lähistel.Foto: AFP/Scanpix
Liibüas alustasid välimarssal Khalifa Haftari väed pealetungi pealinnale Tripolile. Praeguseks on lahingutes hukkunud ligi 200 ja saanud haavata üle 750 inimese. Sõja jalust on põgenenud üle 20 000 inimese. Haftarile panustab Venemaa eesotsas president Vladimir Putiniga, kirjutab Saksa päevaleht Die Welt. 

Ajaleht tsiteerib endist diplomaati Nikolai Kožanovit, kelle sõnul soovib president Putin läänele tõestada, et Venemaa edu Süürias ei olnud juhuslik. „Pärast Nõukogude Liidu lagunemist tahab Venemaa lõplikult kinnitada oma rolli suurriigina ning otsib samal ajal võimalust mängida Liibüas vahendajat, sest lääneriikide seas puudub ühtsus,“ leiab eksdiplomaat. 

RAKETIRÜNNAK: Kolmapäeval plahvatasid raketid praeguse pealetungi ajal esimest korda Tripoli kesklinnas. Rünnakus hukkus kuus ja sai haavata 35 inimest.Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

Toetus Haftarile võimaldab Moskval läheneda samuti Lähis-Ida regionaalsetele mängijatele, nagu Egiptus, Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraadid. 

Haftar on Venemaal tuntud tegelane. Ta kuulus nende ohvitseride hulka, kes koos kolonel Muammar Gaddafiga võtsid 1969. aastal Liibüas võimu. 1980. aastate algul õppis Haftar Moskvas sõjaväeakadeemias. Gaddafi määras Haftari juhtima naaberriik Tšaadiga sõda pidanud Liibüa vägesid. Liibüa väed said Prantsusmaa toetatud Tšaadi vägedelt lüüa ning Haftar langes koos tuhandete liibüalastega 1987. aastal vangi. Vangist pääses ta USA luure keskagentuuri abil. Ta asus elama Ameerika Ühendriikidesse ning võttis endale ka USA kodakondsuse. Gaddafi mõistis Haftari tagaselja surma. 1996. aastal üritas Haftar Gaddafit kukutada, kuid edutult.

Uuesti pöördus Haftar Liibüasse 2011. aastal, et osaleda ülestõusus Gaddafi vastu. Täielik kontroll jäi tal aga riigi üle saavutamata ning praegu tunnustavad ÜRO ja suurem osa lääneriike Fayez al-Sarraji ühtsusvalitsust. Viimane on aga end Liibüa päästjaks pidaval Haftaril pinnuks silmas. Kuigi Haftar tegi varem pikka aega koostööd USA luure keskagentuuriga, ei takistanud see tal abi otsimast Moskvas. Haftar on viimastel aastatel seal käinud vähemalt kolm korda. 

Venemaa relvaabi

Haftari vägede praegune pealetung Tripolile ongi kõigi märkide järgi saanud võimalikuks tänu Venemaalt saadud relvaabile. Tema võitlejatele on abiks Vene erasõjafirma Wagneri grupp ning agentuuri RPK andmetel ka Vene kaitseministeeriumi saadetud eriüksuslased. 

MOSKVAS: Välimarssal Khalifa Haftar (vasakul) ja Venemaa välisminister Sergei Lavrov (paremal). Pilt on tehtud 14. augustil 2017. Foto: 133439

Poliitikavaatlejate arvates soovib Haftar saada Liibüa uueks ainuvalitsejaks ehk Gaddafi-sarnaseks diktaatoriks. Venemaa president Putin loodab, et Haftari saamisel Liibüa tunnustatud juhiks saab temaga sõlmida tulusaid lepinguid. Tasub meenutada, et vaid veidi enne Gaddafi kukutamist allkirjastasid Venemaa ja Liibüa lepingu, mille järgi pidi Venemaa Liibüale tarnima sõjatehnikat vähemalt 3,5 miljardi dollari väärtuses. See leping jäi täitmata. 

Liibüal on väga suured nafta- ja maagaasivarud, mis on juba praegu suuresti Haftari kontrolli all. Tema saamisel Liibüa ainuvalitsejaks avaneks Vene naftafirmadel taas juurdepääs sealsetele naftavarudele. Lisaks saaks Liibüast Süüria järel teine Venemaa platsdarm Vahemere ääres.

Arvestades, et Haftar on juba 75aastane, ei panusta Putin praegu Liibüas ainult temale, sest mis saab siis, kui välimarssal peaks surema või ei suuda Tripolit vallutada. Kuigi Haftar on ilmselgelt Putini esimene valik, hoiab Moskva kontakte ka Fayez al-Sarraji ühtsusvalitsusega. Muu hulgas käivad läbirääkimised Venemaa saatkonna taasavamiseks Tripolis. Teisisõnu, Moskva soovib igal juhul pikemaks ajaks Liibüas kanda kinnitada, sõltumata sellest, kes lõpuks Tripolis valitseb.     

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee