Foto: TopFoto/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 17. aprill 2019 11:48
Venemaal tegutseva sõltumatu uurimisasutuse Levada Keskuse uuringu kohaselt kiidab 70% venelastest heaks Nõukogude Liidu liidri Jossif Stalini rolli riigi ajaloos, vahendab The Moscow Times.

Jossif Stalini maine on venelaste seas käesoleval sajandil järk-järgult tõusnud. Teisipäeval avaldatud Levada Keskuse uuringust selgub, et 70% arvates mängis Stalin Vene ajaloos positiivset rolli. Vaid kolm aastat varem tehtud samaväärse uuringu kohaselt hindas Stalini rolli vaid 54% venelastest. Vähenenud on ka nende inimeste osakaal, kes näevad Nõukogude Liidu liidri tegevust negatiivselt – võrreldes 2016. aasta 32%-ga oli viimases uuringus selleks numbriks vaid 19%.

„Stalinit hakatakse tajuma õigluse sümbolina ja alternatiivina praegusele valitsusele, mida peetakse ebaõiglaseks, julmaks ning rahvast mitte hoolivaks,“ väitis Teaduste Akadeemia sotsioloog Leonti Bõzov. Siiski tõdeb ekspert, et imetletakse pigem Stalini müütilist kuju, mis seisab aga tõelisest ajaloolisest isikust väga kaugel.

Uuringus osalenud 1600 venelasest kiitsid 51% Stalinit kui inimest. Nende hulgast 41% austas teda, 6% sümpatiseeris ja 4% imetles. Vaid 13% väitsid, et Stalin tekitab ebameeldivust, viha või hirmu. 26% polnud Nõukogude Liidu liidri isiku kohta ei negatiivseid ega positiivseid emotsioone.

Levada sotsioloog Karina Pipija sõnul on Stalini prestiiž läbinud viimase kahe kümnendi jooksul kolm üleminekut. 2000ndatel olid positiivsed ja negatiivsed vaated võrdsed. Teine periood, mil oli rohkem neutraalseid arvamusi, kestis 2008-2014. Alates 2015. aastast on hakanud negatiivsed ja neutraalsed emotsioonid vaibuma.