Vene Akula-klassi allveelaev on väliselt sarnane India Arihant-klassi laevaga.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 17. aprill 2019 10:51
Kaasaegne allveelaev pole lihtne masin. Tõukejõu kadumine, ettearvamatu üleujutus ning probleemid reaktorite või relvasüsteemiga võivad meeskonna märga hauda viia. India merevägi suutis riigi esimese tuumalõhkepeadega varustatud 2,9 miljardit dollarit maksva allveelaeva erakordselt rumalalt rivist välja lüüa, teatab The National Interest.

Hiljuti teatas India ajakirjandus, et ligi kolm miljardit maksnud allveelaev INS Arihant on olnud töövõimetu juba üle kümne kuu. Kurva olukorra oli põhjustanud inimlik eksimus – mereväelased polnud enne allveelaeva sukeldumist ühte välisluuki sulgenud. See tõi muidugi kaasa laevasisese üleujutuse ning tekitas ulatusliku kahju. Sellest ajast on allveelaevas toimunud parandus- ja koristustööd.

Tekkinud kahju on keeruline kirjeldada, kuid India võimud on näiteks käskinud vahetada laeva torustik, sest pärast kokkupuudet korrosiivse mereveega ei saa neid enam usaldada – eriti torusid, mille kaudu liigub rõhu all olev jahutusvesi 83megavatisesse tuumareaktorisse ning sealt välja. Tehtud on ka suurel hulgal muud parandustööd.

Intsident on toonud India mereväele häbi ning tekitanud strateegilisi probleeme. Allveelaev Arihant on India tuumatriaadis ääretult oluline lüli – riigile on vajalik, et see oleks töökorras. Seega moraaliks India mereväele: alati on hea mõte allveelaevas kõik luugid enne sukeldumist õhukindlalt sulgeda!