Juhtkiri

Juhtkiri | Millisest Eestist unistab soomlane? (30)

ohtuleht.ee, 16. aprill 2019 17:51
Foto: MATI HIIS
Tõsiasi, et Eesti majutusasutustes vähenes Soome turistide ööbimiste arv mullu 9% võrreldes aasta varasemaga, peaks häirekellad helisema panema – majanduslik kahju ulatub miljonitesse, sest spaades-hotellides peatuv klient otsib ka süüa, meelelahutust, tarbib teenuseid ning jõuab paremal juhul meie kaubanduskeskustesse ostlemagi.

Kuid millele peaks end taas atraktiivse reisisihtkohana positsioneerida tahtev Eesti rõhuma, kui hinnatundlikum Soome turist põrutab Eestis peatumata otse Lätti ning rikkam soomlane valib puhkuseks hoopis kaugema sihtkoha?

Esmalt võiks muidugi rõõmustada, et Eesti rahvusvaheline tuntus ei piirdu enam odavaks peoriigiks olemisega. Kontingent, kelle valgumisest näiteks Tallinna vanalinna tõuseb enam tüli kui tulu, võib eemale peletada ka neid, kes tulevad siia hoopis kultuursemaid elamusi otsima.

Teisalt on selge, et elukalliduse tõus valmistab ühtmoodi tuska nii kohalikele kui ka meie väliskülalistele. Eriti halb on, kui teenuste kvaliteet ei jõua hinnatõusule järgi – nii on Soome meedias hakanud levima kuuldused, et pealinna söögikohad üllatavad küll krõbedate hindadega, ent mitte meeldiva teenindusega. Üheks põhjuseks võib olla ka eestlaste hääbuv soome keele oskus.

Kuid vähemalt sama suur probleem on, kui Soome turist avastamist väärt kohtadesse üldse ei jõuagi – näiteks piirdub umbes kaks kolmandikku neist Tallinnas pakutavaga, kuigi pärast ERMi ja uue spaa avamist on veidi suurenenud ka Tartu külastatavus. Kas puudu jääb riigipoolsest toest ja turundamine on jäetud peamiselt ettevõtjate endi ja ka lihtsalt juhuse hooleks?

Nii saab huvitav näha olema, kuidas kavatseb loodav valitsusliit sisustada koalitsioonilepingus leiduvat punkti: „Näeme puhast keskkonda, puhast õhku ja puhast vett Eesti konkurentsieelisena turismi, puhta toidu, looduskosmeetika ja -farmaatsiatoodete ning turismiteenuste turundamisel ja ekspordil.“ Muutumine odavast alkoholi ostmiskohast edukalt kallimaid tooteid-teenuseid müüvaks ökoriigiks oleks igal juhul tervitatav.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee