Eesti uudised

PUNASE KUKE OHVRID: miks hooned langevad sageli tuleroaks just renoveerimise ajal? (16)

Juhan Mellik, 18. aprill 2019 08:53
Tulekahju tekitav säde võib vahel pikalt vinduda. Sestap tuleks pärast ehitustöid alati objektil silma peal hoida.Foto: Robin Roots
Miks juhtub nii meil kui ka välismaal tihti nii, et punase kuke ohvriks langevad just renoveerimisjärgus hooned? „Tihtipeale tulevad nende käigus ette säärased tööd, millega kaasnevad kõrge temperatuur või sädemed,“ ütleb Põhja päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo peainspektor Aivar Kukk. „Ning need kipuvad üle kanduma hoone puitkonstruktsioonidele.“

Ohutusnõuded näevad ette, et tuleohtlike ehitustööde puhul peab olema tagatud minimaalne vahemaa kolm meetrit potentsiaalse põlevmaterjalini. Ent kindel ei saa olla isegi siis, sest tulekahjud on puhkenud ka viie-kuue meetri pealt.

Samal teemal

Piisab sellest, kui lõigatakse kas katuseplekki või muid metallist kohti. Kui lähedal peaks olema hunnikus kergestisüttivat puidust fassaadimaterjali või isolatsioonimaterjali, võib hoone süttida ja sageli põleb see isegi maani maha. „Gaasipõletiga katuse kattematerjali paigaldamine – selline rullmaterjal, mida sulatatakse katusele,“ toob Kukk veel näite ohtlikust stsenaariumist.

Sääraste töödega tegelevatel inimestel peaks nõuete järgi olema tuletööde tunnistus ning läbitud vastav koolitus. Õnnetus võib tulla hoolimata sellest – mingi säde jääb kuhugi märkamatult hõõguma ning võib alles palju hiljem leegiks paisuda.

„On näiteid, kus kaheksa tundi pärast töö lõppu puhkeb tulekahju,“ räägib Kukk. Nõnda juhtus ühe tööstushoonega Peetri ja Jüri vahel, kus katusematerjali lõigates läks säde isolatsioonimaterjali peale ning pea pool hoonest hävis.

Teinekord paigaldati Pirital eramajale gaasipõletiga katusematerjali. Tööpäeva lõpuks jäi kuhugi säde sisse, leegid lõid välja öösel kell neli.

Kukk rõhutab, et alati tuleks tööpaigal hoida silma peal veel tunde hiljemgi või vähemalt võimalik ohukoht veega üle kasta. Kustutusvahendid olgu töö ajal loomulikult käeulatuses.

Kuigi tuletööde tunnistus on kohustuslik, ei ole see veel mingi võluvits. „See on mõneti laialivalguv mõiste. Nimekiri töödest on niivõrd lai, et ega me ei saa kõike sinna alla kvalifitseerida,“ ütleb Kukk.

Millest võis siis tema hinnangul puhkeda äsjane Jumalaema kiriku tulekahju Pariisis? „Niipalju kui olen aru saanud, algas tulekahju puidust tehtud tornipoolsest osast,“ ütleb spetsialist. „Kui siis seal ketaslõikuriga töötati või sedasama katuse kattematerjali paigaldati... See on spekulatsioon, et võib-olla ei olnud vahemaa piisav ja kusagilt lendas mingi säde.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee