Galeriid

GALERII | Eri Klasi 80. sünniaastapäevale pühendatud Birgitta festivali avab uudisteos „Planeet Harmoonia“ 

Ohtuleht.ee, 16. aprill 2019, 17:42
Foto: Karli Saul
Teisipäeval tutvustasid Birgitta festivali korraldajad 9.–18. augustini toimuva festivali suursündmusi. Pirita kloostri varemetes tuuakse lavale klassikalised teosed nagu ooperid „Faust” ja „Trubaduur” ning ballett „Don Quijote”, uudisteosena valmib visuaalteatrietendus „Planeet Harmoonia“. „Birgitta festival seostub paljudele selle algataja Eri Klasiga,“ nentis Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. „Eri Klas oli tõeline kultuurikandja, kes võttis vastutuse luua ja toetada Eesti kultuuri, ning Birgitta festival on näide sellest.“Tallinna Filharmoonia direktor Margit Tohver-Aints kinnitas Eri Klasi erakordsust. „Festival on tänavu pühendatud Eri Klasi 80. sünniaastapäevale ning oleme programmi kokku pannes suhelnud tema pere, sõprade ja kolleegidega. Rõõm on tõdeda, kui palju see kummardus motiveerib inimesi festivali panustama. Kõik meenutavad teda väga soojalt,“ sõnas ta.

Direktor toob esile, et tänavune festival on kahtlemata kõrgtase. „Festivalil saab näha kahte suurt ooperit, kahte galat, omaproduktsiooni ja lisaks astub väga erilise kontserdiga Eesti publiku ette vokaalgrupp „Voca People“,“ lisas ta.

Oma kogemust koostööst Klasiga jagas pressisündmusel Tallinna Filharmoonia kunstiline juht Risto Joost. „Eri elab meis kõigis edasi erinevates vormides. Ta andis võimaluse noortele ja mina olin üks neist. See energia, mis läheb dirigendilt muusikutele, on eriline ja isiklik.“ Joost rõõmustas, et Klasi vaim on Birgitta festivalil jätkuvalt esindatud.

Eri Klasi toetavat suhtumist meenutas ka Balletigala kunstiline juht Toomas Edur. „Ta tõesti tunnetas oma töös, mida tantsijad vajavad. Balletigala toob kokku nende teatrite tantsijad, kus Eri Klas oma karjääri jooksul balletidirigendina tegutses.“ Edur toob esile ka Hamburgi tippklassi tantsijad, kes galal esitavad kaasaegse balleti suurkuju John Neumeieri loomingut. „Neumeier ja Klas tegid koostööd suurepärase „Peer Gyntiga“ ja ka sellest teosest näeb balletigalal ühte numbrit.“ Eduri sõnul on publikul oodata suurteoseid klassikalistest ballettidest läbi ajaloo.

Festivali peakülaline on Moskva Novaja Opera, mille peadirigent Eri Klas aastatel 2006-2011 oli.

Jan Latham-Koenigi, Moskva Novaja Opera peadirigendi sõnul oli tõeline au just Eri Klasilt dirigendikepp üle võtta. „Eri liitus ooperimajaga keerulisel ajal ning suutis selle tuleviku kindlustada. Birgitta festivalil saame Novaja Operaga näidata teatri repertuaari väga erinevatest külgedest, kui toome lavale ooperid „Faust“ ja „Trubaduur“,“ ütles ta. Need kaks suurt ooperit kuuluvad Vene ooperi tippklassi, kusjuures „Faust“ pälvis Venemaa suurimal teatrifestivalil „Kuldne Mask“ kuus nominatsiooni ja ühe laureaaditiitli. „Faust“ jõuab Eesti publikuni koostöös festivaliga „Kuldne Mask Eestis“.

Birgitta festivali jaoks loodava visuaalteatrietenduse Planeet Harmoonia“ muusikalise juhi Kristjan Järvi sõnul on teos kantud Eri Klasile omasest teotahtest. „Tegu on modernse vormiga, mis seob ühtseks tervikuks visuaalteatri, muusika ja artistide omaloomingu. Pakume koos Tallinna Kammerorkestri, muusiku Mick Pedaja ja lavastaja Helen Rekkoriga võimsa elamuse, mis jätab ka publikule vabaduse isiklikeks interpretatsioonideks.“

Pressisündmusel kanti ette katkend „Planeet Harmooniast“, mis lõi imelise keelpillimuusika, vokaali ja varjuteatri koosluse. Uudisteos pakub kaasahaarava kogemuse nii klassikalise kui ka kaasaaegse muusika austajatele.

Rahvusvaheline Birgitta festival 2019 toimub Pirita kloostri varemetes 9.–18. augustini.

Samal teemal

16. aprill 2019, 17:26
„Birgitta festival on oma looja Eri Klasi nägu.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee

;